Przodkowo. Podatki będą wyższe, ale mieszkańcy i tak zapłacą najmniej w powiecie

środa, 16 listopada 2016 r., 16:13
fot. MSz

Na środowej sesji rady gminy Przodkowo radni zdecydowali się na podwyższenie podatków, które dotyczą transportu i nieruchomości, a także i opłat za wodę oraz ścieki. Zdaniem wójta gminy podwyżki są niewielkie, ale konieczne. Jak dodaje, przodkowski samorząd wciąż może pochwalić się najniższymi opłatami w całym powiecie kartuskim.

Od przyszłego roku mieszkańcy gminy Przodkowo i przedsiębiorcy prowadzący na jej terenie działalność zapłacą wyższe podatki. Na środowej sesji przodkowscy radni jednogłośnie przegłosowali uchwały, które dotyczyły zmian stawek podatków od nieruchomości, środków transportowych, zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Wójt Andrzej Wyrzykowski tłumaczy, że podwyżki są niewielkie, a nowe stawki i tak są najniższe w całym powiecie kartuskim.

- Po dwóch latach niezwiększania podatków zdecydowaliśmy się na lekką korektę. W niedługim czasie będziemy musieli oprzeć się tylko na własnym budżecie, bez środków zewnętrznych, które się kończą z czego musimy sobie zdawać sprawę. Będziemy musieli gospodarować tylko własnym funduszami, więc nie chciałbym żebyśmy musieli nagle drastycznie zwiększać podatki, bo nie starczy nam na podstawowe sprawy - tłumaczy wójt gminy Przodkowo, Andrzej Wyrzykowski.

- Korekta podatków jest bardzo niewielka, w granicach inflacyjnych trzech procent. W przypadku wody i kanalizacji około pięciu. Natomiast w przypadku przynoszącego gminie najwięcej środków podatku od transportu zdecydowaliśmy się na niewielką podwyżkę w większości kategorii, ale wciąż mamy te podatki na poziomie najniższym w całym powiecie. W ten sposób gmina daje wyraźny impuls do rozwoju przedsiębiorczości - dodaje.

Zdaniem wójta, niskie stawki podatków powodują intensywny rozwój samorządu. Z tego powodu także wiele firm przenosi swoje siedziby na teren gminy Przodkowo.

- Kiedyś nasze położenie było naszym przekleństwem. Byliśmy sypialnią Trójmiasta, nasi mieszkańcy mieli małe gospodarstwa i dojeżdżali do pracy w Gdańsku. Wówczas mieliśmy minimalną liczbę podmiotów gospodarczych, gmina się rozwinęła, dzisiaj mamy ich ponad 800. Teraz już nie ma tylu połączeń autobusowych, więc zaczęliśmy rozbudowywać infrastrukturę. Nasze położenie stało się atutem poprzez bliskość portów lotniczych i morskich, przedsiębiorcy i mieszkańcy zaczęli to doceniać. Jako pierwsi w powiecie wprowadziliśmy dwuletnie zwolnienia od podatków. Dynamika przyrostu mieszkańców znacznie wzrosła. Krótko mówiąc całkowicie zmieniliśmy oblicze naszej gminy z typowo rolniczej na prężnie się rozwijającą - podkreśla włodarz Przodkowa.

Stawki podatków od nieruchomości:
Od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,79 zł za 1m2 (bez zmian)
- pod wodami powierzchniowymi i zbiornikami sztucznymi - 4,54 zł za 1ha (w 2016 4,58 zł)
- letniskowych - 0,47 zł za 1m2 (bez zmian)
- niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji - 2,98 zł za 1 m2 (w 2016 3zł)

Od budynków lub ich części:
- od budynków mieszkalnych - 0,64 zł od 1m2 (w 2016 0,62 zł)
- od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie wsi: Kawle Dolne, Kczewo, Młynek, Przodkowo, Kalwe Górne, Pomieczyno, Tokary, Nowe Tokary, Warzenko, Kobysewo, Smołdzino, Czeczewo, Kosowo - 19,80 zł za 1m2 (w 2016 19,52 zł), a na pozostałym terenie 17,36 zł (w 2016 16,85 zł)
- od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie obrotu materiałem siewnym - 10,59 zł za 1m2 (w 2016 10,68 zł)
- od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 2,34 zł za 1m2 (w 2016 2,27 zł)
- od budynków przeznaczonych na prowadzenie działalności pożytku publicznego - 3,99 za 1m2 (w 2016 3,78 zł)
- letniskowych - 7,62 zł za 1m2 (w 2016 7,68 zł)
- od budowli - 2 proc. wartości (bez zmian)

Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków:
Za wodę z wodociągów wiejskich gminy Przodkowo:
- gospodarstwa domowe i odbiorcy przemysłowi - 2,92 zł za 1m3
Za odprowadzenie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych:
- gospodarstwa domowe i odbiorcy przemysłowi - 4,08 zł za 1m3
- gospodarstwa domowe i odbiorcy przemysłowi z przepompownią PRESSKAN - 3,70 zł za 1m3
- ścieki dowożone do oczyszczalni gospodarstw domowych i odbiorców przemysłowych - 4,81 zł za 1m3

Podatki transportowe:
- W przypadku trójosiowych samochodów ciężarowych o masie powyżej 25 ton z zawieszeniem pneumatycznym lub równoważnym stawka pozostała na ubiegłorocznym poziomie. Tak samo z przyczepami i naczepami posiadającymi łącznie z pojazdem masę wyższą od 12 ton - bez zmiany pozostały stawki dla dwuosiowych pojazdów powyżej 38 ton (z innym rodzajem zawieszenia) oraz trójosiowych powyżej 38 ton (z zawieszeniem pneumatycznym lub równoważnym). Dla pozostałych pojazdów i przyczep podwyżki wynoszą od dwóch do trzech procent.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.