Kartuzy. ZST podsumował projekt fotowoltaiczny - dyrekcja: "To nie jest nasze ostatnie słowo"

czwartek, 17 listopada 2016 r., 12:24
fot. MSz

"Fotowoltaika - teraźniejszość Grecji, przyszłość Kaszub" - tak nazywał się projekt, w którym wziął udział Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach. W jego ramach uczniowie mogli uczestniczyć w specjalistycznych praktykach zagranicznych, które odbyły się w Grecji. Dyrekcja szkoły zapowiada, że w przyszłym roku zamierza przystąpić do realizacji podobnego przedsięwzięcia, a także i rozbudowy placówki o model domu pasywnego, w którym uczniowie mogliby kształcić się w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

W środę na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach odbyło się podsumowanie projektu "Fotowoltaika - teraźniejszość Grecji, przyszłość Kaszub". Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+. Realizacja projektu trwała dwa lata i rozpoczęła się w 2014 roku.

- Obejmował on dwutygodniowe staże uczniów w greckim mieście Volos. Odbywali oni praktyki w zakładach pracy oraz lokalnej szkole technicznej. Tamta szkoła posiada na dachu elektrownię fotowoltaiczną na dachu oraz bogato wyposażone pracownie, nasza młodzież uczestniczyła tam w zajęciach z greckimi nauczycielami, którzy prowadzili je w języku angielskim - informuje Małgorzata Bieńkowska, koordynator projektu.

Jak uzupełnia, projekt był skierowany do uczniów Zespołu Szkół Technicznych kształcących się w kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik elektryk.

- Dzisiaj byliśmy także świadkami prezentacji uczniów Państwowej Szkoły Budownictwa z Gdańska, oni także brali udział w podobnym projekcie, który był realizowany w Hiszpanii. Mieliśmy także prezentację naszej szkoły, podsumowującą nasz projekt. Prezentowała się także firma Energa oraz 2Sun. Zaprosiliśmy również gimnazjalistów po to, aby zachęcić ich do skorzystania z naszej oferty - dodaje Małgorzata Bieńkowska.

Jak podkreślał wicedyrektor placówki, Włodzimierz Leszkowski, niedawno zrealizowany projekt to nie ostatnie słowo szkoły. Od przyszłego roku zamierza ona bowiem przystąpić do kolejnego programu.

- Jesteśmy beneficjentami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w zakresie dostosowania kształcenia zawodowego do branż kluczowych na rynku pracy. W naszym przypadku będzie to budownictwo i energetyka odnawialna. W ramach projektu przewidujemy modernizację istniejącej infrastruktury, jak również szkolenia, staże oraz kursy dla młodzieży, uczniów, nauczycieli i kadry instruktorskiej. Są one o tyle ciekawe, że są skierowane do pracodawców pod kątem przyszłych pracowników - zauważa Włodzimierz Leszkowski.

- Planujemy budowę modelu domku pasywnego z pełną instalacją, aparaturą pomiarową i częścią dydaktyczną. Chcemy również wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzewania i zasilania w ciepłą wodę użytkową w sali warsztatów szkolnych w części budowlanej - dodaje.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.