Miliony złotych na nowe miejsca, zajęcia i doposażenie przedszkoli dla sześciu gmin w powiecie

poniedziałek, 21 listopada 2016 r., 14:02
Sala w przedszkolu przy SP nr 2 w Kartuzach Sala w przedszkolu przy SP nr 2 w Kartuzach fot. nadesłane/UM Kartuzy

Łącznie około jedenastu milionów złotych na edukację przedszkolną pozyskało sześć gmin powiatu kartuskiego. Środki otrzymane z funduszy europejskich przyczynią się do zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach, modernizacji sal oraz dodatkowych, ciekawych zajęć.

Urząd Marszałkowski w Gdańsku w ubiegłym tygodniu ogłosił wyniki konkursu na realizację projektów edukacyjnych w obszarze wychowania przedszkolnego. Dofinansowanie na ponad 88 milionów złotych uzyskały 72 projekty, w tym gminy powiatu kartuskiego - Kartuzy, Chmielno, Żukowo, Sulęczyno, Somonino i Przodkowo.

Najwięcej, bo aż 6,8 mln pozyskała gmina Kartuzy. W ramach projektu już od września br. utworzono siedem nowych grup przedszkolnych - w Łapalicach, Staniszewie, Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach i w Kiełpinie, zapewniając jednocześnie 99 nowych miejsc dla przedszkolaków. Dzięki dotacji dzieci z klas ''0'' w gminie Kartuzy objęto dodatkowymi zajęciami z języka angielskiego, robotyki, gimnastyki korekcyjnej i logopedii. Dodatkowym wsparciem objęte zostaną osoby niepełnosprawne. Jak informuje urząd, od września trwają również prace remontowo-budowlane pozwalające na adaptowanie nowych pomieszczeń na cele edukacji przedszkolnej, powstaną również nowe, bezpieczne place zabaw dla dzieci: w Łapalicach, przy Szkole Nr 2 w Kartuzach oraz doposażony zostanie plac zabaw w Staniszewie.

Gmina Chmielno zyskała ponad 1,8 mln zł na upowszechnienie edukacji przedszkolnej na terenie gminy. Wartość projektu to ponad 2,2 mln zł. Dzięki niemu m.in. powstają dodatkowe oddziały przedszkole w Garczu, Reskowie oraz utworzona zostanie dodatkowa grupa w Chmielnie. Projekt przewiduje szkolenia dla nauczycieli, dodatkowe zajęcia rozwijające i wyrównujące dla dzieci oraz doposażenie sal - m.in. projektory multimedialne, pomoce dydaktyczne do zajęć korekcyjnych, logopedycznych czy do rytmiki. Samorząd Żukowa zyskał niespełna 990 tys. zł na wart ponad 1,1 mln zł projekt pt. "Mali giganci w gminie Żukowo".

Gmina Sulęczyno na przedsięwzięcie pt. "Radosna Akademia Przedszkolaka" zyskała ponad 630 tys. zł (wartość projektu to ponad 740 tys. zł). W ramach projektu zaplanowano m.in. utworzenie 25 nowych miejsc wychowania przedszkolnego. 212 dzieci uczęszczających do przedszkoli weźmie udział w dodatkowych zajęciach rozwojowych m.in. z języka angielskiego naukowo-techniczno-konstrukcyjnych, w wyjazdach do teatru, instytucji edukacyjnych. Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych zostaną skierowane na zajęcia logopedyczne, z gimnastyki korekcyjnej, rytmiki, wczesnego wspomagania rozwoju. W ramach projektu zaplanowano również doskonalenie zawodowe dla nauczycieli.

Somoniński samorząd otrzymał ponad 447 tys. zł na wart ok. 526 tys. zł projekt pt. "Przedszkolaki z naszej paki w Gminie Somonino". Skierowany jest on do dzieci w wieku przedszkolnym oraz nauczycieli z Gminnego Przedszkola w Goręczynie i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Somoninie, Egiertowie oraz Połęczynie. W ramach projektu dzieci zyskają nowoczesne wyposażenie sal dydaktycznych, nowe miejsca do zabaw na świeżym powietrzu, profesjonalne pomoce dydaktyczne i oprogramowania terapeutyczne, bogatą ofertę zajęć rozwijających kompetencje kluczowe m.in. zajęcia językowe, przyrodnicze czy społeczne poprzez muzykę i taniec, a także wsparcie w zakresie stwierdzonych deficytów m.in. zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjna czy zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju.

Gmina Przodkowo na nowe miejsca edukacji przedszkolnej pozyskała ponad 297 tys. zł. Łączna wartość projektu to niespełna 350 tys. zł.

Na Pomorzu powstanie łącznie 4.356 nowych miejsc wychowania przedszkolnego, a 12 681 dzieci będzie mogło uczestniczyć w dodatkowych zajęciach zwiększających ich szanse edukacyjne.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.