Uczniowie "ze Wzgórza" odbywali praktyki w Anglii i we Francji

poniedziałek, 21 listopada 2016 r., 15:17
fot. nadesłane/ZSZiO w Kartuzach

Po raz kolejny grupa uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących "ze Wzgórza" w Kartuzach miała okazję zdobywać doświadczenie i wiedzę zagranicą. Tym razem 12 uczniów kształciło się we Francji, a kolejna 16 grupa w Anglii. Zagraniczne praktyki były możliwe dzięki pozyskaniu dofinansowania w ramach programu Erasmus +.

Na przełomie września i października grupa 10 uczniów z trzeciej klasy Technikum Handlowego oraz dwoje uczniów z trzeciej klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu sprzedawca odbywało staż we francuskim Bergerac. Z kolei w październiku doświadczenie zawodowe w angielskim Portsmouth zdobywała grupa 16 uczniów z trzeciej klasy Technikum Informatycznego. Tym samym już kolejni uczniowie kartuskiego "Wzgórza" mieli okazję uczyć się swojego zawody w zagranicznych firmach.

Ich wyjazd na zagraniczne staże były możliwe dzięki pozyskaniu środków na ten cel w ramach programu Erasmus +. W sumie tutejszej szkole udało się pozyskać ponad pół miliona złotych na realizację projektu "Europa naszą szansą- staże zagraniczne techników z kartuskiego Wzgórza". W ramach tegoż zadania praktyki u angielskich pracodawców wiosną 2017 roku odbędzie jeszcze 32 uczniów z Technikum Ekonomicznego oraz Technikum Organizacji Reklamy.

- Programy stażu zostały przygotowane przez nauczycieli ZSZIO i są zgodne z podstawą programową i programem nauczania dla danego kierunku kształcenia i kwalifikacji. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat uczestnictwa oraz certyfikat EUROPASS Mobility w wersji polskiej i angielskiej. Dokumenty te nie tylko potwierdzą umiejętności zawodowe uczniów i zdobyte doświadczenie, ale mogą też umożliwić zdobycie pracy nie tylko na rynku lokalnym, ale także europejskim - podkreśla koordynatorka projektu, Magdalena Fryt.

- Nasze wcześniejsze doświadczenie pokazuje, że wyjazdy na staż zagraniczny pozytywnie wpływają nie tylko na uczestników i partnerów projektu, a także na współpracę zaangażowanych instytucji nie tylko na rynkach lokalnych, ale też krajowych i międzynarodowych - podsumowuje.

Dodajmy, że popularne "Wzgórze" to szkoła, która już od kilku lat może poszczycić się realizacją unijnych projektów, dzięki którym ucząca się tam młodzież ma szansę na odbycie stażu poza granicami naszego kraju.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.