Pokoloruj świat w kaszubskie wzory - powstała unikatowa kolorowanka

środa, 23 listopada 2016 r., 12:16
fot. nadesłane

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa, oryginalna propozycja dla miłośników sztuki kolorowania i nie tylko. "Kaszubskie Ogrody" - to oryginalne dzieło, promujące kaszubski haft i wzornictwo, umożliwiające kolorującemu wcielenie się w rolę artysty. Zaprojektowana przez Małgorzatę Walkosz-Lewandowską książka do kolorowania jest jednocześnie małym kompendium wiedzy o kaszubskiej sztuce.

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa, oryginalna propozycja dla miłośników sztuki kolorowania i nie tylko. "Kaszubskie Ogrody" - to oryginalne dzieło, promujące kaszubski haft i wzornictwo, umożliwiające kolorującemu wcielenie się w rolę artysty. Zaprojektowana przez Małgorzatę Walkosz-Lewandowską książka do kolorowania jest jednocześnie małym kompendium wiedzy o kaszubskiej sztuce.

Małgorzata Walkosz-Lewandowska jest absolwentką studiów artystycznych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku (obecnej ASP). Kształciła się w pracowni prof. Hugona Laseckiego i prof. Włodzimierza Łajminga. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Uprawia projektowanie, w tym graficzne, grafikę wydawniczą, malarstwo, rysunek, wzornictwo, fotografię.

Kolorowanka Kaszubskie Ogrody to kontynuacja projektu Made in Kaszëbë. To wyjątkowe przedsięwzięcie łączy w sobie bogactwo kaszubskiego dziedzictwa kulturowego z nowoczesnością i prezentuje zastosowanie wzornictwa regionalnego nie tylko w sztuce, ale też w formach użytkowych.

- Kolorowanie jest ostatnio bardzo modne i cieszy się dużą popularnością. Uznałam, że to najprostszy sposób, by przekonać ludzi do tego, co jest obok, a nie do końca jest nam znane. To dobry, łatwy i przyjemny sposób na to, by odbiorcy mieli okazję poznać kaszubski dorobek kulturowy. Kolorowanka jest jednocześnie kompendium wiedzy o hafcie kaszubskim i jego historii. Zawiera informacje o hafcie klasztornym oraz o najważniejszych szkołach haftu wielobarwnego, a także krótki opis historii przedmiotu malowanej kompozycji i sugerowaną kolorystykę. Sygnalizuje zagadnienie i zachęca do poznania - opowiada Małgorzata Walkosz-Lewandowska.

Autorka kolorowanki zaprasza do wyjątkowej podróży po kaszubskich ogrodach haftów i wzorów. W pierwszym etapie przybliża haft klasztorny oraz wzory odtworzone z paramentów kościelnych - ornatów m.in. unikalnych wzorów skradzionych ornatów ze skarbca kościoła poklasztornego w Żukowie w 1989 r., manipularzy, relikwiarzy z kolegiaty kartuskiej czy kaszubskiego złotogłowia. Jak podkreśla twórczyni kolorowanki, dawne wspaniałe wzory stały się też inspiracją do powstania nowych motywów.

Druga część wędrówki to ogrody haftu wielobarwnego, czyli współczesnego haftu kaszubskiego, który został zrekonstruowany na początku XX w. przez Teodorę i Izydora Gulgowskich, a także jego liczne szkoły, które na przestrzeni lat powstały. W tym etapie można znaleźć zarówno ich tradycyjną formę, jak i nowe interpretacje.

Na ostatni etap wyprawy w świat kaszubskiego wzornictwa składają się ogrody nowych wzorów - powstałe z inspiracji starymi artefaktami wytwórczości Kaszubów - malatur obrazów modlitewnych na szkle, malatur kaszubskich mebli, kołtryn czy dawnego kaszubskiego haftu dostosowane jednak do konwencji kolorowanki.

Kolorowankę można nabyć m.in. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, księgarni Biały Kruk w Kartuzach, Muzeum Ziemi Kościerskiej i na stronie kaszubskaksiazka.pl. Publikacja powstała dzięki wsparciu Marszałka Województwa Pomorskiego w ramach stypendium dla twórców kultury 2016 r.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.