Chmielno. Żłobek zmienią w klub dziecięcy, przedszkole zyska miejsca dla trzylatków

piątek, 25 listopada 2016 r., 11:54
fot. archiwum/MD-Z

Żłobek działający przy przedszkolu samorządowym w Chmielnie od stycznia będzie działał jako Klub Dziecięcy. Dzięki temu zabiegowi placówka zyska miejsce dla nowej, 25-osobowej grupy trzylatków. Decyzję o przekształceniu podjęto na ostatniej sesji.

Żłobek działa przy chmieleńskim przedszkolu od dwóch lat. Od stycznia przyszłego roku będzie funkcjonował jako klub dziecięcy. W takiej formie placówka oferować będzie 5-godzinną opiekę dla 12 dzieci. Gmina rozpoczęła przygotowania do przekształcenia placówki kilka miesięcy temu. Jak wówczas informowano, coraz więcej dzieci czeka na miejsca w przedszkolu. Pod koniec sierpnia w biurze placówki na rozpatrzenie czekało ponad 30 podań. Żłobek zajmuje dwie sale, z jednej dzieci korzystają przez 1,5 godziny dziennie - w trakcie drzemki. Po przekształceniu go w klub do dyspozycji dzieci będzie jedna sala, w drugiej powstanie nowy oddział przedszkolny. Obecnie z opieki w żłobku korzysta 13 dzieci.

Jak poinformowano podczas sesji, w Chmielnie ma powstać nowy, niepubliczny żłobek, który będzie oferował miejsca dla minimum 25 dzieci. Co ważne, rada podjęła uchwałę o udzieleniu dotacji celowych na każde, przebywające w placówce dziecko w wysokości 350 zł miesięcznie. Nowy żłobek zacznie działalność najprawdopodobniej pod koniec marca, zapisy ruszyć powinny już w styczniu.

W trakcie dyskusji pojawił się pomysł, by przekształcić żłobek w klub dopiero w momencie, gdy w gminie zacznie funkcjonować żłobek prywatny.

- Początkowo ten pomysł wydawał mi się sensowny, okazało się jednak, że dzieci będą pod opieką klubu tylko przez pięć godzin. Dla rodziców pracujących to rozwiązanie jest bez sensu. Uważam, że takie przekształcenie mija się z celem. Powinniśmy o nim pomyśleć w momencie, kiedy będzie inna alternatywa dla dzieci - mówił Marian Kwidziński, przewodniczący rady.

- Na temat przekształcenia rozmawiamy od ponad pół roku, mówiliśmy o różnicach między klubem i żłobkiem. Pod tym kątem rozpoczęliśmy starania o dofinansowanie projektu edukacji przedszkolnej i wsparcie otrzymaliśmy. Dzięki temu powstają nowe oddziały przedszkolne w Reskowie, w Garczu i w Chmielnie. Blokując to teraz stracimy dofinansowanie. A trzylatków w przyszłym roku przybędzie i co zrobimy? Przed podjęciem decyzji przeprowadziliśmy spotkania i konsultacje z rodzicami, wiedzą jakie są różnice między żłobkiem i klubem - wyjaśniał wójt Jerzy Grzgorzewski.

- Zmiana będzie może problemem dla kilku osób, myślę, ale pamiętajmy, że ponad dwadzieścioro dzieci czeka na miejsce w przedszkolu - dodał.

Głos zabrała także dyrektor przedszkola, Joanna Kąkol.

- Rodzice szczegóły znają od pół roku i przygotowują się do przekształcenia, obecnie czekamy tylko na decyzję rady. Od stycznia chcemy ruszyć z projektem edukacyjnym i pilnie potrzebujemy tej sali. Projekt zakłada utworzenie dodatkowej grupy dla 25 osób, wydłużenie godzin pracy przedszkola - od godz. 6:30 do 17, zakup sprzętu w postaci tablic interaktywnych, tabletów, sprzętu do zajęć multimedialnych, doposażony zostanie też plac zabaw i dodatkowe zajęcia - angielski, rytmikę, zajęcia korekcyjne, rytmikę i wiele innych - mówiła Joanna Kąkol.

- Część dzieci ze żłobka czeka na miejsce w grupie trzylatków - podkreśliła dyrektor przedszkola.

Ostatecznie przegłosowano przekształcenie placówki 12 głosami "za", jednym głosem "przeciw" i jednym "wstrzymującym".

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.