Małkowo. Wędrowny Uniwersytet Ludowy dla Seniorów dokształca i integruje

piątek, 25 listopada 2016 r., 13:27
fot. Longina Templin

Piętnastoosobowa grupa seniorów z Małkowa bierze udział w projekcie Wędrowny Uniwersytet Ludowy dla Seniorów. Mają już za sobą liczna spotkania, wyjazdy i ciekawe zajęcia. Przed nimi jeszcze wyjazd do teatru, na basen i do kręgielni. W tej chwili intensywnie przygotowują się na oficjalne zakończenie, które odbędzie się 19 grudnia w Kamienicy Szlacheckiej. Tam spotkają się z pozostałymi grupami biorącymi udział w tegorocznym projekcie.

Na czwartkowy wieczór zostali zaproszeni na film pt. Na psa urok. O zwyczajach i obrzędach kaszubskich opowiadali starsi mieszkańcy Kaszub. Wspominając czasy swojej młodości, a także przekazaną im wiedzę przez rodziców i dziadków, mówili o jeszcze kultywowanych, ale też zanikających już zwyczajach.

Film powstawał przez rok. Jego autorami są: Ewelina Karczewska (scenariusz i reżyseria) i Piotr Zatoń (zdjęcia).

Jeszcze podczas oglądania filmu słychać było cichą wymianę zdań pomiędzy widzami. Dyskusję przeniesiono później do głównej sali, gdzie można było podzielić się swoimi uwagami. Zofia Wenta, Halina Riegel i Aniela Wenzewska zgodnie stwierdziły, że film warto było obejrzeć, bo przeniósł je do czasów dzieciństwa i młodości, a prezentowane zwyczaje i obrzędy świetnie pamiętają do dzisiaj.

Projekt realizowany jest pod pieczą Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy, we współpracy ze Stowarzyszeniem Nasze Małkowo, które jest jednym z partnerów tego projektu.

- Działamy od września br. - powiedziała Katarzyna Byczkowska, sprawująca pieczę nad grupą seniorów z ramienia Stowarzyszenia Nasze Małkowo. - Seniorzy chętnie się dokształcali i żywo dyskutowali podczas spotkań. Do tej pory 15-osobowa grupa naszych seniorów miała okazję odbyć zajęcia z psychologiem (komunikacja interpersonalna), z lekarzem, z wizażystką, która robiła paniom makijaże. Florystyka uczyła jak robić wiązanki oraz wianki świąteczne na drzwi. Te zajęcia spotkały się z bardzo dużym entuzjazmem zarówno pań jak i panów. Były też zajęcia muzyczne i teatralne.

Ponadto odbyły się wykłady dotyczące historii Kaszub. Nie zabrakło też zajęć z nordic walking.

- Po zaangażowaniu uczestników wyraźnie widać jak bardzo seniorzy chcą się spotykać - dodała nasza rozmówczyni. - Wspaniale zintegrowali się tubylcy z nowymi mieszkańcami Małkowa i to nas najbardziej cieszy.

W tej chwili instruktor przygotowuje grupę do występów na zakończenie całego projektu. Seniorzy z Małkowa wkładają w to dużo serca i… nerwów, bo chcą wypaść jak najlepiej.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.