W Kościerzynie powstał pododdział chirurgii onkologicznej

piątek, 25 listopada 2016 r., 14:17
fot. AL

Województwo pomorskie zyskało kolejny oddział chirurgii onkologicznej. Do tej pory na Pomorzu funkcjonowały cztery i wszystkie znajdowały się w północno-zachodniej części województwa. Aby ułatwić pacjentom dostęp do profesjonalnej pomocy w przypadku schorzeń nowotworowych stworzono kolejny taki oddział. Został on zlokalizowany w kościerskim szpitalu, a więc w centralnej części Pomorza.

Blisko rok trwał remont Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w szpitalu w Kościerzynie. W piątek nastąpiło jego oficjalne otwarcie.

- Naczelnym celem tej inwestycji jest dostępność do chirurgii onkologicznej, aby znajdowała się ona nie tylko w skrajnych częściach województwa, ale by również była ona dostępna centrum. W tej chwili schorzenia onkologiczne zaczynają być najbardziej poważnym składnikiem chorobowym, najczęściej występującym. Dlatego dobrze jest, że taki oddział działa także w centrum województwa - podkreśla prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Wiktor Hajdenrajch.

Kościerski pododdział chirurgii onkologicznej liczy 13 łóżek. Jego struktura obejmuje sale chorych, sale pooperacyjne (cztery monitorowane łóżka) oraz salę zabiegową.

- Oddział będzie bardzo dobrze wyposażony. Mamy bardzo dobrze wyposażony blok operacyjny, a jak sama nazwa wskazuje jest to pododdział chirurgii onkologicznej. Oprócz tego będzie także specjalna sala zabiegowa, gdzie będą wykonywane tzw. czyste zabiegi onkologiczne, a więc między innymi cała chirurgia piersi - dodaje Wiktor Hajdenrajch.

- Lokalizacja Pododdziału Chirurgii Onkologicznej w Kościerzynie, w szpitalu położonym w centrum regionu, idealnie wpisuje się w mapę potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii. Dodatkowymi atutami są także: wysoko wykwalifikowana kadra medyczna, bardzo dobra diagnostyka, dostępność na miejscu - w strukturze organizacyjnej szpitala - świadczeń z zakresu gastroenterologii, funkcjonowanie Zakładu Patomorfologii, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej, czy Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii - podkreśla Urząd Marszałkowski w Gdańsku, właściciel szpitala.

- W Kościerzynie istnieje również Stacja Dializ. Tak szerokie zaplecze pozwala wykonywać nawet skomplikowane zabiegi operacyjne, a dogodna lokalizacja szpitala, umożliwia pacjentom oraz ich bliskim, swobodne dotarcie do placówki - dodaje.

W sumie w ramach wykonanego remontu szpital zyskał w pełni wyremontowane sale z węzłami sanitarnymi, dwa nowe gabinety lekarskie, nowy sekretariat obsługujący Oddział Chirurgiczny i Pododdział Chirurgii Onkologicznej, nowy pokój socjalny dla pielęgniarek oraz nową sale operacyjno-zabiegową.

Łącznie koszt dostosowania pomieszczeń na potrzeby pododdziału wraz z niezbędnymi zakupami sprzętu i wyposażenia wyniósł około 1,3 mln zł.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.