Uczennice LO w Sierakowicach z wizytą w parlamencie

czwartek, 1 grudnia 2016 r., 10:20
fot. nadesłane

Rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tym Parlamentarny Zespół ds. Dzieci oraz Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu zorganizowały ogólnopolski konkurs pod hasłem "Obrazki z Sienkiewicza". Wzięły w nim udział uczennice sierakowickiego LO, które zyskały wyróżnienie w I etapie i zakwalifikowały się do krajowego.

Celem konkursu miała być popularyzacja twórczości polskiego noblisty, a dzięki niej pogłębienie świadomości narodowej i dumy z polskości. Regulaminowym przedmiotem konkursu stały się prace literackie, plastyczne i audiowizualne oceniane według następujących kryteriów: oryginalność, staranność opracowania, czytelność nawiązania do twórczości pisarza oraz wartość pracy jako narzędzia popularyzacji jego twórczości. Konkurs składał się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego.

W kategorii szkół ponadpodstawowych jury powołane przez posłankę Małgorzatę Zwiercan wyróżniło pracę audiowizualną Jolanty Lejk - uczennicy III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Sierakowicach oraz dwie prace plastyczne Martyny Mejny oraz Martyny Lejk - uczennic II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Sierakowicach. Mentorkami i opiekunkami uczennic były polonistki: Ewa Szlaga - Ortmann oraz Renata Brzezińska - Wróblewska.

Nagrodą za wyróżnienie w etapie okręgowym było skierowanie prac na etap ogólnopolski. Ponadto wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, a prace plastyczne zostały wystawione podczas prezentacji w Senacie. Autorzy wyróżnieni przez Zespół i Komisję wzięli udział w finale konkursu w Senacie na koszt parlamentarzysty, który wskazał ich w etapie okręgowym.

W związku z tym 21 listopada 2016 r. trzy uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach wraz  z opiekunem Renatą Brzezińską - Wróblewską wzięły udział w finałowej gali ogólnopolskiego konkursu "Obrazki z Sienkiewicza" w Parlamencie RP w Warszawie. Program wizyty przewidywał: rozstrzygnięcie etapu ogólnopolskiego, oficjalne wypowiedzi parlamentarzystów oraz wręczenie dyplomów i upominków zwycięzcom i wyróżnionym w Sali Kolumnowej. Kolejnymi punktami programu były: zwiedzanie Parlamentu, wizyta w Sali Plenarnej Senatu połączona z symulacją obrad oraz obiad w stołówce sejmowej na zaproszenie Marszałka Senatu. W trakcie wizyty nieustannie towarzyszyła nam Przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej i Wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci posłanka Małgorzata Zwiercan.

Henryk Sienkiewicz pisał o naszych przodkach w powieści historycznej "Na polu chwały": "(…) lecz najokazalej przedstawiał się regiment kaszubski, w błękitnych koletach z żółtymi ładownicami, złożony z tęgich na schwał chłopów, rosłych i tak dobranych, że jeden wydawał się być drugiemu bratem." Czujemy dumę, gdy czytamy te słowa i zobowiązanie, by z wdzięcznością wspominać Sienkiewicza. Cieszymy się, że przez nasze prace mogliśmy wesprzeć działania zmierzające do popularyzacji utworów tego genialnego Polaka.

Nadesłane/ZSP w Sierakowicach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.