Uczniowie ZSP w Sierakowicach spotkali się z bohaterem Solidarności

czwartek, 1 grudnia 2016 r., 10:24
fot. nadesłane

Jednym z podstawowych  kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jest kształtowanie postaw oraz wychowanie do wartości. Uczniowie ZSP Sierakowice zaprosili na żywą lekcję historii działacza NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej Pana Franciszka Hirsza wraz z małżonką.

Spotkanie odbyło się 16 listopada 2016 r. w sali nr 18. W lekcji brały udział władze szkoły na czele z dyrektorem Grzegorzem Machola, tegoroczni maturzyści, uczniowie klasy II LO, klasy III B ZSZ oraz harcerze.

Na początku przedstawiono krótką biografię zaproszonego bohatera. W marcu 1968 r. jako student Politechniki Gdańskiej pan Franciszek brał udział w demonstracjach i wiecach, w 1980 r. należał do Komisji Wydziałowej NSZZ "Solidarność" Gdańskiej Stoczni Remontowej, a następnie został wybrany do Prezydium Komisji Zakładowej w tymże zakładzie. Podczas stanu wojennego nadal czynnie zajmował się działalnością związkową. Brał udział w zbiórce pieniędzy dla rodzin internowanych, pisał odezwy o uwolnienie skazanych przez sąd. 5 listopada 1982 r. internowany w obozie wojskowym
w Chełmnie nad Wisłą - źródło IPN. Warto wspomnieć fakt odznaczenia pana Franciszka Hirsza Krzyżem Wolności i Solidarności.

Pan Franciszek z wielkim zapałem odpowiadał na pytania uczniów dotyczące życia  w czasach komunistycznych oraz pracy w strukturach ruchu robotniczego Solidarności. Na pamiątkę wszyscy uczestnicy niezwykłej lekcji zostali uwiecznieni na fotografii, która zawiśnie w sali historycznej, (scenografię przygotowała nauczycielka pani Natalia Formela).

Na zakończenie spotkania z Solidarnościowym działaczem drużyna harcerzy z naszej szkoły zobowiązała się do uporządkowania w maju przyszłego roku miejsca pamięci w Szymbarku, jako akt wdzięczności za poświęcony czas  młodzieży.

 Sześcioro uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach 14 listopada 2016 r. brało udział w etapie szkolnym VII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "Sierpień 80". Trójka uczestników konkursu zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego w Gdańsku. Jolanta Lejk z klasy III LO zajęła pierwsze miejsce, drugie Mateusz Smętoch uczeń klasy III LO , na trzeciej pozycji uplasowała się Angelika Bronk uczennica  klasy III LO. Życzymy powodzenia w ostatecznych zmaganiach.

Nadesłane/ZSP w Sierakowicach


Nie ma jeszcze żadnych opinii do tego artykułu. Masz szansę skomentować go jako pierwszy.