Odwiedź Muzeum Kaszubskie w Kartuzach i poznaj historię wydarzeń Grudnia'70

czwartek, 1 grudnia 2016 r., 11:22
fot. nadesłane/Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Od 25 listopada do 15 grudnia b.r. w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach można zwiedzać wystawę pt. "Gdy naród do strajku wyruszył bez broni… Grudzień 1970 w Gdańsku". Jej autorem jest Bartosz Januszewski, historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN.

Tematyka wystawy koncentruje się na trzech dniach - 14, 15 i 16 grudnia 1970 r., kiedy miały miejsca starcia demonstrantów z milicją i wojskiem, zakończone pacyfikacją stoczni. Na planszach widz znajdzie nie tylko tekst, będący próbą rekonstrukcji zdarzeń w określonym miejscu i czasie, ale również bogaty materiał ilustracyjny (w tym pokolorowane zdjęcia), cytaty naocznych świadków czy uczestników starć, a także fragmenty "poezji grudniowej".

Wystawa została otwarta w ubiegły piątek 25 listopada b.r. Towarzyszyło jej spotkanie z autorami książki pt. "Pogrzebani nocą" - Tomaszem Słomczyńskim i Robertem Chrzanowskim. Panowie w bardzo ciekawy sposób przybliżyli kulisy powstawania książki oraz opowiadali o ofiarach Grudnia ’70. W wydarzeniach grudniowych - o czym także należy pamiętać - zginęli mieszkańcy powiatu kartuskiego Ludwik Piernicki i Bruno Drywa.

Na wystawę składa się łącznie 11 plansz, które zostały umieszczone w wybranych pięciu punktach śródmieścia Gdańska - w miejscach, gdzie demonstracje i walki miały w 1970 r. szczególnie gwałtowny przebieg: przy Bramie Stoczni nr 2, przy ul. Wały Piastowskie (na skwerze przed siedzibą Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"), przy City Forum (naprzeciw Dworca Głównego PKP), w rejonie skrzyżowania ul. Hucisko i ul. 3 Maja oraz przy zbiegu ul. Podwale Grodzkie i Wały Jagiellońskie (koło ruin dawnego bastionu św. Elżbiety, naprzeciw gmachu prokuratury).

Ponadto na ekspozycji w Muzeum prezentowane są archiwalne numery gazet: "Głos Wybrzeża" i "Wieczór Wybrzeża" udostępnione przez Panów Jerzego Krzyżanowskiego i Andrzeja Czerskiego. Obejmują one relacje z wydarzeń grudniowych między innymi tzw. "Czarny Czwartek" 17 grudnia 1970r.

Gazeta informuje, że podczas gdy sytuacja w Gdańsku miała się normować, w Gdyni nastąpiły kolejne prowokacyjne wystąpienia i groźby ze strony strajkujących. Co więcej, ze strony tłumu paść miały strzały w kierunku próbujących zaprowadzić porządek milicjantów i żołnierzy, co wymagało od nich "stanowczej reakcji".

Na łamach pisma zawarto również przemówienie Józefa Cyrankiewicza, ówczesnego premiera Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, komentującego ostatnie zajścia w Trójmieście oraz wzywającego do pracy na rzecz rozwoju kraju. Ponadto zamieszczono także uchwały i zarządzenia dotyczące wprowadzenia godziny milicyjnej na terenie Gdyni oraz polecenie podporządkowania się służbom pracującym na rzecz przywrócenia ładu. Złamanie tego nakazu groziło użyciem broni.

"Wieczór Wybrzeża" pominął symboliczną postać dla Grudnia 1970, 18-letniego Zbigniewa Godlewskiego, pracownika Stoczni im. Komuny Paryskiej, zastrzelonego przez Ludowe Wojsko Polskie w okolicy przystanku SKM Gdynia Stocznia. Demonstranci ułożyli jego ciało na drzwiach i z nim na czele przeszli pod Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gdyni. Stamtąd zwłoki zostały zabrane przez żołnierzy Marynarki Wojennej. Godlewski stał się symbolem represji i ofiar poległych w trakcie wydarzeń grudniowych. Zarówno je, jak i jego, uwieczniono w słynnej "Balladzie o Janku Wiśniewskim" czy też w filmie pt."Czarny Czwartek".

Wystawę można odwiedzać do 15 grudnia, w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp wolny.

Nadesłane/Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.