Strażacy podsumowują czwartkową śnieżycę - interweniowali ponad 40 razy

piątek, 2 grudnia 2016 r., 10:40
fot. MSz

Wypadki, podtopienia, dziesiątki połamanych drzew i gałęzi oraz uszkodzone linie energetyczne - tak przedstawia się bilans śnieżycy, która przeszła w nocy z czwartku na piątek nad Kaszubami. Bez prądu pozostaje także spora część mieszkańców gmin Kartuzy, Somonino oraz Żukowo.

Od godziny 19 w czwartek do 9. rano w piątek strażacy z powiatu kartuskiego interweniowali łącznie 41 razy w związku ze sporymi opadami śniegu. Jak informuje zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach, st. kpt. Fryderyk Mach, aż 31 z nich dotyczyło powalonych drzew. Druhowie dwukrotnie interweniowali także przy zerwanych liniach energetycznych - w Miechucinie i Żukowie. Doszło także do trzech podtopień, konieczna była również interwencja związana z brakiem napięcia w sprzęcie medycznym.

Opady śniegu spowodowały także sporą ilość wypadków i kolizji. Do najpoważniejszych doszło w Pępowie, gdzie zderzyły się cztery samochody osobowe, a dwie osoby zostały ranne oraz w Leźnie, gdzie na skutek odniesionych obrażeń w wypadku do szpitala również przewieziono dwie osoby. Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło także w Sulminie - jedna osoba wymagała tam hospitalizacji. Natomiast w Babim Dole (gmina Żukowo) doszło do kolizji.

Z powodu przewróconych drzew na liniach PKM pojawiły się utrudnienia - na torze Kartuzy - Glincz w miejsce pociągu relacji Kartuzy - Gdańsk Główny o 5.40 została uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Kartuzy - Gdańsk Rębiechowo. Pociągi jeżdżą już jednak normalnie.

W związku z uszkodzonymi liniami energetycznymi, spora część mieszkańców powiatu kartuskiego pozostaje bez prądu. W sumie w rejonie oddziału gdańskiego Energii bez zasilania pozostaje około 35.000 odbiorców i 1138 stacji transformatorowych. Zgodnie z komunikatem operatora Energa, prąd do gospodarstw domowych ma zostać przywrócony około godzin popołudniowych.

Awarie linii energetycznych:

Gmina Kartuzy
Kiełpino, Ręboszewo - przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12.

Gmina Somonino
Borcz, Ramleje, Rąty, Goręczyno, Ostrzyce - przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12.

Gmina Żukowo
Krowie Łąki, Skrzeszewo Żukowskie, Babi Dół, Krowie Łąki, Widlino, Łapino - przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.