Prof. Edmund Wittbrodt prezesem ZK-P - walka była wyrównana

poniedziałek, 5 grudnia 2016 r., 11:25
fot. archiwum/MSz

Delegaci XX walnego Zjazdu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zadecydowali - Edmund Wittbrodt przez najbliższe trzy lata będzie kierować ZK-P. Walka pomiędzy nim, a Eugeniuszem Pryczkowskim była wyrównana - różnica wyniosła 41 głosów.

O fotel prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ubiegali się dwaj kandydaci - dr Eugeniusz Pryczkowski, radny powiatu kartuskiego, znany działacz na rzecz kaszubszczyzny oraz autor wielu publikacji w języku kaszubskim oraz prof. Edmund Wittbrodt. Drugi kandydat pochodzi z Rumi, jest profesorem nauk technicznych, nauczycielem akademickim oraz politykiem. W latach 1990-96 był rektorem Politechniki Gdańskiej. W latach 2000-2001 pełnił funkcję Ministra Edukacji Narodowej w rządzie Jerzego Buzka, był także senatorem IV, V, VI oraz VIII kadencji.

W sobotę podczas XX Zjazdu Delegatów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego jego uczestnicy wybrali nowego prezesa tej organizacji. Jak czytamy na stronie ZK-P, został nim Edmund Wittbrodt. Oddano na niego 174 głosy, zaś na jego konkurenta dra Eugeniusza Pryczkowskiego, 133 głosy

- Nowy prezes podczas prezentacji swojego programu zwracał uwagę przede wszystkim na potrzebę otwartości ZKP wobec różnych środowisk i pokoleń. Podkreślał też, że choć sam jest Kaszubą (przemówienie zaczął po kaszubsku), to Zrzeszenie musi łączyć i dbać również o potrzeby Kociewia, Krajny czy Borów - informuje ZK-P

- Eugeniusz Pryczkowski mówił zwłaszcza o konieczności przyciągania młodych do ZKP i powoływał się na głosy młodzieży obecnej na Kongresie Młodych Kaszubów. Bardzo mocno podkreślał też potrzebę wielkiej troski o język kaszubski i jego obecność w mediach. Nie zabrakło w jego wystąpieniu też apelu o odbudowę oddziałów ZKP m.in. na Kociewiu (np. w Świeciu) - dodaje.

Po ogłoszeniu wyników wyborów nowy prezes podziękował delegatom oraz kontrkandydatowi. Zarówno on, jak i E. Pryczkowski publicznie wyrazili też wolę współpracy dla dobra Zrzeszenia. Podczas Zjazdu uhonorowano Józefa Borzyszkowskiego i Jana Wyrowińskiego godnością honorowych członków ZKP.

Delegaci podziękowali też za społeczną pracę w ciągu dwóch minionych kadencji poprzedniemu prezesowi Łukaszowi Grzędzickiemu, któremu jednogłośnie udzielili absolutorium.

źródło: Kaszubi.pl
oprac. MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.