Dodatkowe zajęcia, laptopy i szybki internet - nowy projekt edukacyjny gminy Kartuzy

wtorek, 6 grudnia 2016 r., 12:54
fot. archiwum

Prawie 53.000 godzin zajęć dla 247 nauczycieli i 2.530 uczniów, 345 laptopów oraz szybki internet dla szkół - takie korzyści przyniesie gminie Kartuzy realizowany przez nią dwuletni program "Szkoła nowych możliwości". Koszt jego realizacji to ponad 7.000.000 ze dofinansowaniem w wysokości 6.700.000 zł.

"Szkoła nowych możliwości - rozwój kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy uczniów i nauczycieli gminy Kartuzy" - tak nazywa się nowy projekt edukacyjny, który kartuski samorząd będzie realizować przez najbliższe dwa lata.

- Jego celem jest poprawa potencjału edukacyjnego, wzrost wiedzy i umiejętności oraz złagodzenie dysfunkcji utrudniających naukę u 2.530 uczniów, a także trwała poprawa jakości usług edukacyjnych szkół poprzez podniesienie kwalifikacji 247 nauczycieli oraz doposażenie bazy dydaktycznej szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne - tłumaczą urzędnicy z Wydziału Oświaty i Edukacji w gminie Kartuzy.

Uczniowie, którzy wezmą udział w projekcie będą mogli uczestniczyć w zajęciach rozwijających, wyrównujących oraz tych, dla uczniów wymagających wsparcia oraz niepełnosprawnych. Będą one obejmować przedmioty takie, jak matematyka, język angielski oraz niemiecki, fizyka, biologia, chemia, informatyka, a nawet i robotyka.

Zajęcia z języków obcych zakończone zostaną egzaminem zewnętrznym TELC oraz otrzymaniem dożywotniego certyfikatu zgodnego z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego. Łącznie w ramach projektu zostaną przeprowadzone prawie 53.000 godziny zajęć dodatkowych o wartości ponad 4.600.000 zł.

Projekt obejmuje także wykonanie szybkich łączy internetowych w SP nr 1, SP nr 2, Gimnazjum nr 1 oraz ZSO nr 2 oraz podłączenie tam sieci WiFi. Ponadto wszystkie szkoły biorące udział w przedsięwzięciu otrzymają łącznie 345 laptopów oraz tablice interaktywne, rzutniki oraz ekrany. Łączna wartość sprzętu wyniesie ponad 1.500.000 zł.

Oprócz tego, gmina Kartuzy zamierza doprowadzić łącze światłowodowe do szkół na terenach wiejskich w Grzybnie, Łapalicach, Kiełpinie oraz Dzierżążnie, a następnie połączyć wszystkie te jednostki w jedną sieć zarządzaną przez samorząd.

- Dzięki takim działaniom szkoły otrzymają możliwość zainteresowania dzieci innymi, nowoczesnymi formami nauczania oraz treściami edukacyjnymi znajdującymi się nie tylko w standardowym podręczniku. Poprzez bezpłatny i bezproblemowy dostęp do internetu na terenie szkoły dzieci skierują swoją uwagę na możliwości nowoczesnych technologii. Internet bez ograniczeń stanie się codziennością wszystkich dzieci, a nie luksusem dla dzieci zamieszkujących w mieście - podkreślają urzędnicy.

Całkowitą wartość projektu szacuje się na 7.135.152 zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 6.778.395 zł. To jednak nie jedyny taki duży projekt realizowany przez kartuski samorząd. Jak poinformował na ostatniej sesji włodarz Kartuz, Mieczysław Gołuński, gmina otrzymała także dofinansowanie na utworzenie łącznie siedmiu oddziałów przedszkolnych (Dwa w SP nr 2, jeden w Łapalicach, jeden w Staniszewie oraz trzy w Kiełpinie), co stworzy miejsca dla ponad 100 przedszkolaków. Łączna wartość projektu to ponad 8.000.000 zł.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.