Kartuzy. Dyskusyjny Klub Książki debatował o "Olive Kitteridge"

wtorek, 6 grudnia 2016 r., 14:03
fot. nadesłane/DKK Kartuzy

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyło się pod koiec listopada w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. Tematem dyskusji była książka "Olive Kitteridge", amerykańskiej powieściopisarki Elizabeth Strout.

W spotkaniu wzięło udział pięć osób. Książka "Olive Kitteridge" ukazała się po raz pierwszy w 2010 roku pod tytułem "Okruchy codzienności". W 2009 roku została nagrodzona Pulitzerem, a w 2014 roku powstał na jej podstawie mini serial wyprodukowany przez HBO.

Akcja powieści rozgrywa się na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w małym nadmorskim miasteczku Crosby w Nowej Anglii. Poprzez losy tytułowej bohaterki Olive poznajemy codzienne życie mieszkańców tego miejsca. Każda postać dotknięta jest jakimś życiowym dramatem czy traumą przeżytą w dzieciństwie, co ma niebagatelny wpływ na ich późniejsze życie.

Tytułowa Olive Kitteridge to nauczycielka matematyki. Osoba z pozoru surowa, chłodna i obcesowa, która nie potrafi okazać uczuć nawet najbliższym. Dopiero śmierć męża i odejście z domu syna sprawia, że Olive zaczyna odczuwać potrzebę miłości i bliskości z drugim człowiekiem.

Według uczestników spotkania książka trochę smutna i przygnębiająca, ale też miejscami z poczuciem humoru. Klubowiczom podobało się pokazanie Olive z różnej perspektywy - byłych uczniów, syna czy mieszkańców miasteczka. Książka warta przeczytania.

Na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 14 grudnia o godz. 16.30 w kartuskiej Bibliotece, zapraszamy wszystkich zainteresowanych książką Andrzeja Barta "Rewers".

nadesłane: DKK Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.