Potrzebna krew dla 36-letniego strażaka z Mojusza

czwartek, 8 grudnia 2016 r., 09:22
fot. nadesłane

Jako wieloletni strażak-ochotnik wielokrotnie ruszał z pomocą innym. Bezinteresownie ratował życie, zdrowie i mienie ludzkie. Teraz sam potrzebuje pomocy. U 36-letniego Pawła z Mojusza zdiagnozowano bowiem ostrą białaczkę limfoblastyczną. W walce o zdrowie Pawłowi może pomóc każdy, oddając krew.

- Oddając krew pomagacie człowiekowi o dobrym i wspaniałym sercu, który niejednokrotnie poprzez udział w akcjach pomagał sam innym. Dzisiaj to on czeka na Waszą pomoc - apeluje zarząd OSP Mojusz.

Krew można oddawać w Punkcie Krwiodawstwa w Kartuzach, który mieści się przy szpitalu. Rejestracja dawców odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 12.00. (tel. 58 681 11 44).

Poszukiwany jest także dawca szpiku.

- W dniu, w którym Paweł dowiedział się, że jest tak poważnie chory usłyszał też, że metodą leczenia tej jednostki chorobowej poza między innymi chemioterapią jest przeszczep szpiku. Ale warunkiem jest to, aby znalazł się dawca - podkreśla rodzina Pawła.

Stąd też lokalna społeczność organizuje akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku, którą zaplanowano na początek stycznia. Akcja w Mojuszu będzie dedykowana Pawłowi, ale też innym osobom z gminy Sierakowice, które potrzebują pomocy. Będzie to doskonała okazja, by powiększyć bazę dawców szpiku.

Warto dodać, że na białaczkę rocznie zapada około 10 tysięcy osób. Większość przyczyn raka krwi nie jest znana. Wiadomo natomiast, że wśród chorych zakwalifikowanych do przeszczepu, około połowa nie znajduje niespokrewnionego "bliźniaka genetycznego" - a nim może być każdy z nas, każdy może podarować choremu szansę na nowe, zdrowe życie.

Wielu z nas myśli, że pobieranie szpiku kostnego wiąże się z okropnym bólem, nakłuciem kręgosłupa i niebezpieczeństwem - to tymczasem największy błąd. Pobranie komórek macierzystych, które wszczepiane są później choremu to nieskomplikowany i bezpieczny zabieg. Nie bądź obojętny. Podziel się cząstką siebie. Ciebie to nic nie kosztuje, a dla kogoś może oznaczać nowe życie!

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.