Somonino. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych świętował 35. urodziny

czwartek, 8 grudnia 2016 r., 15:59
fot. MD-Z

Czwartkowe popołudnie było wyjątkowym dla społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie. Tego dnia placówka świętowała swoje 35-urodziny. Z tej okazji w szkole odbyła się wzruszająca, uroczysta akademia, w której wystąpili m.in. jej uczniowie i absolwenci.

Jubileusze, rocznice zawsze są okazją do wspomnień i podsumowań, ale też spotkań z dawnymi przyjaciółmi. Na uroczyste obchody 35-lecia ZSP przybyli zarówno obecni, jak i byli uczniowie szkoły, a także jej sympatycy, przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i instytucji, z którymi współpracuje somonińska placówka.

- Naszej działalności przyświecają słowa Jana Pawła II: "W każdym człowieku tkwi dobro i mądrość - należy je tylko umieć wyszukać". Nasza szkoła, to również specyficzny, niepowtarzalny klimat, który tworzą budynki i społeczność szkolna. Czuje się atmosferę "bluesa" w życiu codziennym i w czasie wydarzeń szkolnych. Miarą jakości pracy szkoły są absolwenci. Jestem dumna z faktu, iż włączyli się w dzisiejszy program artystyczny, że dzielą się doświadczeniem ze szkołą, jako pracodawcy - mówiła Elżbieta Świętoń, dyrektor szkoły.

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie jest szkołą środowiskową, która nie boi się wyzwań. W działaniach dydaktyczno - wychowawczych kierujemy się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską oraz wychodzimy naprzeciw potrzebom społecznym. Jesteśmy świadomi, że zawód wiąże się ze zdobyciem pracy, która zapewni młodym ludziom stabilną przyszłość, dobry start w dorosłość. Zatem w technikum dajemy możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności z dziedziny hotelarstwa i gastronomii, w tym celu realizujemy nie tylko proces dydaktyczny, lecz także organizujemy liczne kursy, zajęcia dodatkowe, uczestniczyliśmy też w projektach. Stwarzamy okazję, by tu na miejscu młodzi ludzie mogli uczyć się, rozwijać pod okiem wybitnych fachowców, którzy współpracując z naszą szkołą, dają młodzieży coś, co jest najcenniejsze - żywy kontakt "uczeń - mistrz". Taki przekaz dociera najszybciej, inspiruje, zachęca, zaszczepia pasje - podkreślała w swoim przemówieniu dyrektor placówki.

Jak poinformowała, priorytetem ostatnich dwunastu lat dla szkoły jest realizacja projektów unijnych. Somonińska młodzież uczestniczyła m.in. w takich przedsięwzięciach jak - Sokrates Comenius, Leonardo da Vinci, Erasmus+. Przy udziale szkół partnerskich i pracodawców z Grecji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Słowacji, Malty, Turcji i wielu innych zrealizowano 17 projektów o różnorodnej tematyce. Młodzież podczas staży rozwijała swoje umiejętności zawodowe, językowe, personalne i społeczne potwierdzone certyfikatami Europass Mobilność oraz poznawała zabytki i atrakcje turystyczne danego kraju.

W trakcie jubileuszu w stronę dyrekcji i pracowników szkoły skierowano wiele ciepłych słów. Goście - przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, instytucji i firm współpracujących ze szkołą, absolwenci gratulowali poziomu kształcenia, atmosfery panującej w szkole i osiągnięć uczniów.

- Ta szkoła ma swój specyficzny klimat i urok. To szkoła, która bardzo pięknie wkomponowała się w środowisko, wyborem kierunków kształcenia wspaniale wpisała się w nasz region. Sukcesy szkoły są ogromne, sama ilość projektów unijnych realizowanych w szkole imponuje, ZSP współpracowało już z prawie każdym europejskim państwem. To ogromnie wzbogaca uczniów i poszerza warsztat ich pracy - podkreślała Janina Kwiecień, starosta powiatu kartuskiego.

Wyjątkowym elementem obchodów był program artystyczny, w którym wystąpili nie tylko obecni uczniowie, ale też absolwenci ZSP Somonino. Przygotowania trwały dwa miesiące, wkrótce opublikujemy materiał z prób wraz ze wspomnieniami uczniów.

Przypomnijmy, że z okazji jubileuszu przez ostatnie tygodnie publikowaliśmy cykl materiałów z archiwalnymi zdjęciami szkoły. Można się z nim zapoznać TUTAJ.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.