Święta 2016. Spędź je z rodziną, a nie w kuchni

niedziela, 11 grudnia 2016 r., 10:07

Święta to wyjątkowy czas. Warto jednak pamiętać, że magię tych chwil zawdzięczamy mamom, babciom i żonom. To dzięki ich staraniom i trosce o każdy szczegół Boże Narodzenie upływa w tak pięknej i radosnej atmosferze. One spędzają godziny na porządkach, planowaniu listy prezentów i przygotowywaniu świątecznych potraw. I dla nich święta to przede wszystkim czas wytężonej pracy i zmęczenia przykrytego uśmiechem w reakcji na radość najbliższych. Samo przygotowanie wigilijnej kolacji i świątecznego obiadu to kilkadziesiąt godzin w kuchni. Na szczęście mamy pomysł na to, jak skrócić go do minimum.

Chwile spędzone w rodzinnym gronie, przy blasku choinki i przy suto zastawionym stole na długo pozostają w pamięci. Wspomnienia cieszą przez długi czas. Smaki wigilijnych i świątecznych dań pamiętamy latami i z pokolenia na pokolenie przekazujemy dalej w recepturach mam i babć. Skomponowanie świątecznego menu i przygotowanie dań na wigilię oraz świąteczne obiady jest bardzo pracochłonne i od pani domu wymaga wielu godzin spędzonych w kuchni. Jest jednak prosty sposób na to, by zaoszczędzić sporo czasu - Drogie Panie, wszystkiego nie musicie wykonywać samodzielnie. Pomóc wam mogą zakłady oferujące garmaż, czyli przygotowane dania.

- Samodzielnie wykonane świątecznych dań sprawi, że w domu będzie się roznosił piękny aromat, a święta będą pełniejsze. Dziś jednak większość kobiet pracuje, a przez to ma mniej czasu by wszystko przygotować, zwłaszcza tych bardzo pracochłonnych elementów świątecznego menu takich jak uszka do barszczu. Z pomocą gospodyniom mogą przyjść zakłady specjalizujące się w przygotowywaniu różnego rodzaju potraw. Na Kaszubach jest bardzo wiele takich podmiotów, oferujących bardzo dobrą kuchnię. Dzięki skorzystaniu z ich oferty zyskamy więcej czasu na przygotowanie prezentów, dekoracji świątecznych i skoncentrowaniu się na tym, co naprawdę lubimy robić. Jednej gospodyni świetnie wychodzą ciasta, inna przygotowuje wspaniałe mięsa, ale z wypiekami ma problem, dlatego warto zająć się tym, w czym jesteśmy świetni, a przy innych pozycjach w menu wesprzeć się specjalistami - radzi Maria Gosk, współwłaścicielka firmy Grono, która w Kartuzach prowadzi restaurację Złota Jesień.

- Garmaż jest coraz popularniejszą formą uzupełnienia świątecznego menu. Ludzie są coraz bardziej zapracowani, mają mniej czasu na przygotowanie czasochłonnych świątecznych potraw. Dlatego też wiele osób decyduje się na wsparcie garmażem. Wiele firm oferuje dziś dania przygotowane według tradycyjnych, oryginalnych receptur - mówi szef kuchni w restauracji Biały Miś w Koszałkowie.

Zamówienie części potraw wbrew pozorom, wcale nie jest bardziej kosztowne niż przygotowanie samodzielne wszystkich dań.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę czas poświęcony przygotowaniu dań - zakupów, obrobienia wszystkich towarów i składników, gotowania, pieczenia, a potem sprzątania po tym, zmywania naczyń i wszystkich zajęć towarzyszących, okazuje się, że koszta są porównywalne do zamówienia części dań - dodaje współwłaścicielka firmy Grono.

Jak wybrać odpowiednią ofertę garmażu?

- Warto pocztą pantoflową poszukać zakładów, które dogodzą naszemu podniebieniu, brzuszkom i serduszkom. Dzięki temu będziemy mniej zmęczone, a co za tym idzie nasze święta będą pełniejsze. Na pewno przy wyborze zakładu warto zwrócić uwagę na polecenia rodziny, przyjaciół i znajomych, to najlepsza reklama. Jeśli moja przyjaciółka coś wypróbowała i była zadowolona, to mam pewność, że i ja będę. Przy wyborze oferty warto też zwrócić uwagę, na to, czy już próbowaliśmy wyrobów danego zakładu. To kolejny gwarant tego, że będzie dobre. Można też wcześniej zamówić mniejszą porcję danej pozycji i samodzielnie wypróbować, czy dana potrawa nam odpowiada - dodaje Maria Gosk.

- Komponując świąteczne menu i wybierając garmaż warto sugerować się też gustem rodziny i gości. Decydując się na poszczególne dania zastanówmy się, co lubią nasi bliscy. Dania, które zamawiamy w garmażu często są bardziej wyszukanymi, dzięki temu z pewnością zaskoczymy zebraną przy świątecznym stole rodzinę - radzi szef kuchni Białego Misia.

W świątecznym menu królują głównie potrawy tradycyjne, bo na tradycji opiera się duch świąt. W wigilię na stołach obowiązkowo pojawiają się takie pozycje jak - jeden z trzech rodzajów zup - barszcz z buraków, zupa grzybowa bądź z suszonych owoców. Wśród dań rybnych prym wiedzie karp podany na różne sposoby, prócz tego wybieramy też ryby z Bałtyku i naszych jezior - form ich podania jest mnóstwo - w galarecie, w zalewie, marynacie. O ile, wieczór wigilijny ma charakter typowo postny, o tyle w pierwszy i drugi dzień świąt na stołach już dominują mięsa - zarówno drób, jak i dziczyzna, a także wołowina i wieprzowina.

- Świąteczne menu opiera się przede wszystkim na tradycji, jednak Kaszubi idą z duchem czasu i coraz częściej wzbogacają je o różnego typu nowości. Dziś przywiązują większą wagę do tego, by dania były zdrowe i lekkostrawne. Wypieramy ciężkostrawne potrawy na rzecz ich mniej tuczących odpowiedników. Nowości, które są obecnie modne na świątecznych stołach to takie specjały jak carpaccio z wołowiny, różnego typu terriny, mięsa w cieście francuskim czy dania z ryb marynowane na dobrych oliwach. Możemy 80 proc. naszego menu oprzeć na daniach tradycyjnych, a w pozostałych dwudziestu pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa - nietypowych połączeń znanych składników czy drobnej modyfikacji tradycyjnych dań, one nadadzą świątecznemu menu wyjątkowego charakteru i niewątpliwie zachwycą gości - mówi właścicielka Złotej Jesieni.

W świątecznym menu nie może też zabraknąć ciast. Wśród nich królują pierniki, makowce i serniki.

- Samodzielne przygotowanie makowca jest bardzo pracochłonne. Samo przygotowanie masy do strucla zajmuje bardzo wiele czasu - mak musimy kilkakrotnie zmielić, żeby miał odpowiednią konsystencję, należy dobrać do niego odpowiednie przyprawy. Ciasto przygotowujemy na bazie drożdży, istnieje więc ryzyko, że wkradnie się zakalec. Gwarancją udanego wypieku jest skorzystanie z oferty gotowych ciast - radzi szef kuchni Białego Misia.

Jak się okazuje święta wcale nie muszą wiązać się z wielogodzinnym siedzeniem w kuchni. Warto już dziś pomyśleć, o tym jak menu na święta ma wyglądać i przygotowanie, jakich dań możemy zlecić fachowcom.

- Najważniejsze, by kobietki na wigilię były piękne, wypoczęte, miały ładnie zapakowane prezenty i usiadły do świątecznego stołu uśmiechnięte i niezmęczone - podkreśla Maria Gosk.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.