Kartuzy. 43-latek potrącony na przejściu dla pieszych

poniedziałek, 12 grudnia 2016 r., 13:57
fot. archiwum

Ze złamaną nogą do szpitala trafił 43-letni pieszy po tym, jak został potrącony na przejściu dla pieszych przez VW Sharana. Do zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 16.40 na ulicy Wzgórze Wolności w Kartuzach.

W niedzielę służby ratunkowe aż dwukrotnie interweniowały przy potrąceniach pieszych. Rano w Przodkowie poza przejściem dla pieszych VW Golf potrącił 86-letnią kobietę. Popołudniem zaś w Kartuzach na ulicy Wzgórze Wolności pod kołami samochodu znalazł się 43-letni mężczyzna.

- Kierujący VW sharanem 64-letni mieszkaniec gminy Kartuzy jadąc w kierunku Łapalic na przejściu dla pieszych potrącił 43-letniego mężczyznę, również mieszkańca gminy Kartuzy. Pieszy ze złamaną nogą został przetransportowany do szpitala. Kierujący pojazdem był trzeźwy - informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, mł. asp. Jarosława Krefta.

Przejście dla pieszych, na którym doszło do potrącenia mężczyzny, jest nieoświetlone, co również mogło mieć wpływ na słabą widoczność kierującego samochodem. Funkcjonariusze zamierzają zaapelować do zarządcy drogi, by miejsce to zostało oświetlone. Apelują też do mieszkańców, by mimo iż nie mają takiego obowiązku, dla własnego bezpieczeństwa nosili odblaski także w terenie zabudowanym.

Piesi, którzy nie są wyposażeni w odblaski, giną. Samochód po uderzeniu w pieszego, ma tylko wgniecenie, uszkodzony reflektor, czy zbitą szybę. Dla osoby pieszej obrażenia są o wiele bardziej poważniejsze. W najlepszym wypadku takie zdarzenia kończy się wizytą w szpitalu, w najgorszym w prosektorium. Stąd apel do pieszych, aby zachowywali podwójną czujność poruszając się drogą bądź przechodząc przez jezdnię. Należy zatrzymać się przy krawędzi jezdni, rozejrzeć się. Przejść przez drogę dopiero wówczas, gdy nie jedzie samochód lub kierujący nim się zatrzyma.

- Najlepiej o nasze bezpieczeństwo zadbamy my sami. Zakładajmy elementy odblaskowe i to nie tylko poza terenem zabudowanym, do czego zobowiązują nas przepisy, ale też w mieście. Tak, abyśmy byli widoczni. Wtedy w porę zauważy nas kierujący pojazdem, który będzie miał czas na reakcję - apeluje mł. asp. Jarosława Krefta.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.