Spiżarnia ogrodowa, czyli alternatywa dla piwnicy

poniedziałek, 12 grudnia 2016 r., 14:13
fot. nadesłane

Obecnie wiele domów nie jest podpiwniczonych. Oznacza to, że brakuje w nich chłodnych miejsc do przechowywania żywności.. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę piwniczki ogrodowej, której źródeł można upatrywać w znanych z historii ziemiankach.

Ogrodowe spiżarnie były niezastąpione w czasach, gdy nie znano jeszcze lodówek. W dzisiejszych czasach cieszą się szczególnym uznaniem wśród miłośników wina, które wymaga stałej, niskiej temperatury przechowywania. Coraz częściej na ogrodową piwniczkę decydują się także fani domowych przetworów.

W ogrodowej spiżarni możliwe jest utrzymanie stałej temperatury między 4 a 8 stopni. Taką temperaturę bardzo trudno uzyskać w podpiwniczeniu domowym. Za budową ziemianki przemawiają także niskie koszty. Może ona być nie tylko dodatkową powierzchnią do przechowywania. Są tacy, którzy ukrywają piwniczki ogrodowe obsadzając je rabatami kwiatowymi, ale część inwestorów decyduje się również na ich wyeksponowanie - jako ciekawego elementu architektonicznego w ogrodzie.

Gdzie zbudować ogrodową piwniczkę?

Na lokalizację ziemianki najlepiej wybrać miejsce suche i zacienione. Jej budowę rozpoczyna się od wykopu. Powinien on być głębszy o ok. 30 cm od ławy fundamentowej i szerszy od zamierzonej szerokości spiżarni. Ściany należy zabezpieczyć przed osuwaniem, najlepiej stosując metodę deskowania.

Fundamenty piwniczki najlepiej wykonać z betonu, wypełniając jednocześnie przestrzeń między ławami piaskiem. Bardzo ważne jest zastosowanie warstwy przeciwwilgociowej, którą następnie łączy się z izolacją ścian spiżarki. Deskowanie ścian może rozebrać, gdy beton wzmocniony prętami stalowymi stężeje. To czas na zbudowanie schodów do ziemianki.

Zadaszenie piwniczki ogrodowej

Podłogę spiżarni najlepiej wyłożyć kamienną kostką brukową. W przypadku stropów najlepiej sprawdzają się te o łukowatym kształcie. Wzmocnią konstrukcję piwniczki, jednocześnie dodając charakteru wnętrzu. Strop powinien być zbrojony, gdyż pomieszczenie przykrywa się grubą warstwą ziemi. Im grubsza ta warstwa, tym łatwiej utrzymać we wnętrzu ziemianki stałą temperaturę.

Dach takiego pomieszczenia może tworzyć natura. W tym celu, jako ostatnią warstwę, warto położyć urodzajną glebę, na której można posadzić kwiaty rabatowe lub trawnik - w zależności od tego, jaki efekt aranżacyjny chcemy uzyskać.

Wejście do spiżarki i wentylacja

Bardzo ważnym elementem konstrukcji spiżarki jest wejście. Najlepiej, gdy jest ono zlokalizowane od strony północnej. Dzięki temu front pomieszczenia nie będzie się nadmiernie nagrzewać od promieni słonecznych. Ściana frontowa powinna być wykonana z kamienia łamanego. Istotne jest, by na styku tej ściany i konstrukcji żelbetonowej pozostawić szczelinę. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu pęknięć spowodowanych ruchami podłoża. Wentylację zapewni rura wentylacyjna, którą można zakończyć dekoracyjnym daszkiem. Drzwi do ziemianki powinny zapewniać jej odpowiednią izolację od warunków zewnętrznych.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.