Przodkowo. Rozbudowa kanalizacji i wodociągów zakończona - gmina ma kolejne plany

wtorek, 20 grudnia 2016 r., 14:18
fot. archiwum

Trzy kilometry wodociągów, nowe ujęcie wody, czy też rozbudowa sieci kanalizacyjnej - to zadania, które w ubiegłym roku zrealizowała gmina Przodkowo. Co podkreśla wójt, samorząd cały czas dynamicznie się rozwija, dlatego też na przyszły rok planuje się budowę kolejnych 12 kilometrów kanalizacji.

Gmina Przodkowo niedawno zakończyła rozbudowę sieci wodociągowej w pięciu miejscowościach: Warzenku, Załężu, Przodkowie, Szarłacie i Pomieczynie. Łącznie zbudowano ponad trzy kilometry wodociągów, a łączna wartość przedsięwzięcia wyniosła około 500.000 zł.

- Obecnie nasza gmina jest skanalizowana i zwodociągowana w 100 procentach. Te wszystkie zadania, które robimy w tej chwili polegają na rozciąganiu istniejących wodociągów w te miejsca, w których powstały nowe osiedla. Trzeba jednak podkreślić, że wskaźnik skanalizowania w wysokości 100 proc., jest zawsze umowny, ponieważ samorząd się rozwija i cały czas powstają nowe miejsca, do których trzeba przedłużyć główne wodociągi - zauważa wójt gminy Przodkowo, Andrzej Wyrzykowski.

Jak dodaje, w tym roku oprócz wodociągów, za kwotę 300.000 zł zbudowano także całkowicie nowe ujęcie wody w Przodkowie, ponieważ stare źródło wyschło. W przypadku sieci kanalizacyjnej, przedłużono ją o około pół kilometra na terenie wsi Warzenko i Pomieczyno.

- Właśnie w związku z dynamicznym rozwojem naszej gminy zaplanowaliśmy kolejne zadania na przyszły rok. Niedawno podpisaliśmy umowę o dofinansowanie dużego projektu kanalizacyjnego, który obejmie nowe osiedla w Kobysewie, Osowej Góze, Smołdzinie i Kosowie. Łącznie powstanie około 12 kilometrów kanalizacji o wartości 4.000.000 zł, przy czym wsparcie zewnętrzne sięgnie 85 proc. W Tokarach powstanie kolejne ujęcie wody, rozbudujemy także wodociągi o kolejne pół kilometra - tłumaczy Andrzej Wyrzykowski.

Zdaniem wójta, priorytetem dla gminy jest rozwój infrastruktury, co jest jednym z najważniejszych zadań własnych samorządu.

- Przykładowo doprowadziliśmy światłowód do 13 z 15 sołectw, gaz ziemny ma siedem z nich. Chcemy także zbudować pięć kilometrów twardych dróg wykonanych z kostki brukowej - dodaje wójt Przodkowa.

Przetargi na realizację zaplanowanych zadań ruszą na początku przyszłego roku, zaś prace powinny rozpocząć wiosną.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.