Kartuzy. Akcja Rodacy - Bohaterom

wtorek, 20 grudnia 2016 r., 14:40
fot. nadesłane

Zbiórkę żywności dla Polaków na byłych Kresach Wschodnich II RP przeprowadzili w Kartuzach przedstawiciele kaszubsko-pomorskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP. Zorganizowano ją w ramach akcji Rodacy-Bohaterom.

11 grudnia przy kościole p.w. Św. Kazimierza w Kartuzach zorganizowano świąteczną zbiórkę żywności dla Polaków na byłych Kresach Wschodnich II RP. Inicjatywę koordynowali Związek Piłsudczyków RP, Oddział Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach, przy współudziale Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z Kartuz oraz Szwadronu 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich z Wieżycy.

Była to pierwsza tego typu zbiórka w ramach akcji "Rodacy -Bohaterom" w Kartuzach i jesteśmy przekonani, że nie ostatnia. Gdyby nie wsparcie druhen oraz panów szwoleżerów akcja na pewno nie odniosłaby takiego sukcesu. Został on osiągnięty ponieważ zebraliśmy mnóstwo żywności - informuje Tomasz Kocent, prezes oddziału ZP.

Podczas akcji zebrano konserwy mięsne i rybne, ryż, cukier, mąkę, słodycze, czekoladę, kawę i wiele innych artykułów o długim terminie przydatności do spożycia. Zebrano także pokaźną kwotę pieniędzy do puszek, dokładnie 1604,33 zł i dwa eurocenty. Za całą kwotę następnego dnia, w jednej z kartuskich hurtowni zakupiono dodatkową żywność.

Akcję wsparła też parafia w Kiełpinie. Prócz niedzielnej zbiórki dary można było przynosić przez cały tydzień do wystawionych w kartuskim i kiełpińskim kościele koszy. Łącznie zebrano ponad 300 konserw, ponad 150 czekolad, kilkadziesiąt paczek ryżu, makaronu i kaszy i mnóstwo innych towarów w tym słodyczy, tak wyczekiwanych zwłaszcza przez najmłodszych. Inicjatorzy akcji dziękują wszystkim, którzy się w nią włączyli i pomogli przy organizacji.

- Chcemy aby nasi Bracia i Siostry Polacy, zamieszkujący dawne ziemie Rzeczypospolitej, wiedzieli. że o nich pamiętamy, zwłaszcza w tak szczególnym momencie jakim są Święta Bożego Narodzenia. Następna zbiórka planowana jest już na Wielkanoc 2017 roku, gdyż chcemy brać udział cyklicznie w tak szlachetnej akcji "Rodacy Bohaterom", organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen z Wrocławia. Jeszcze raz bardzo dziękuje w imieniu obdarowanych, wszystkim tak hojnym Darczyńcom - podkreśla Tomasz Kocent.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.