Powiat. Radni uchwalili budżet na przyszły rok

czwartek, 22 grudnia 2016 r., 14:30
fot. MD-Z

Podczas czwartkowej sesji rady powiatu przyjęto budżet na przyszły rok. W planach inwestycyjnych zawarto m.in. zadania drogowe oraz związane z rozbudową szkół w Kartuzach, Przodkowie i Żukowie.

W 2017 roku dochody powiatu wynieść mają ok. 108 318 071 zł, natomiast wydatki 105 118 071 zł. Na inwestycje zaplanowano ponad 4,25 mln zł. Nadwyżka w wysokości 3,2 mln złotych zostanie przeznaczona na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Nim radni przystąpili do głosowania, swoje uwagi zgłosił radny Andrzej Leyk.

- Składałem wnioski o inwestycje na terenie sołectwa Prokowo. Otrzymałem zapewnienie zarządu starostwa, że zostaną zrealizowane. Przyjąłem to z pokorą i nadzieją, że zostanie to zrobione. Nie ujęto ich w planie. Wnosiłem o remont chodników i powierzchni bitumicznej w Prokowie. Proszę, by moje wnioski zrealizować - mówił radny Leyk.

W odpowiedzi starosta poinformowała, że część zadań drogowych zostanie zrealizowana z zabezpieczonej w budżecie rezerwy.

Budżet przyjęto przy jednym głosie wstrzymującym.

- Dziękuję zarządowi za trafne opracowanie budżetu, chciałbym prosić, by zarząd skupił się nie tylko nad jego wykonaniem, ale też pozyskaniem dodatkowych środków. Z roku na rok umiemy ich pozyskiwać więcej - mówił Mieczysław Woźniak przewodniczący rady.

- Z budżetu jesteśmy naprawdę zadowoleni, udało się w nim ująć wszystkie najważniejsze inwestycje, zarówno drogowe, jak i oświatowe.Budżet inwestycyjny powinien się jeszcze zwiększyć, gdyż czekamy, by podpisać umowy na projekty, w których pozyskaliśmy dofinansowanie. Zyskamy więc wolne środki, które przeznaczymy na drogi - mówiła Janina Kwiecień, starosta kartuski.

W przyszłym roku powiat planuje m.in. przystąpić do termomodernizacji Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Inwestycja obejmie m.in. nową elewację szpitalnych budynków oraz montaż urządzeń fotowoltaicznych, a także wymianę wentylacji i instalacji elektrycznej. Zadanie ma zostać ukończone w 2018 roku.

W planach powiatu jest też budowa nowego Środowiskowego Domu Samopomocy dla mieszkańców powiatu. Inwestycja ma być dofinansowana ze środków unijnych.

Nowy budżet zakłada też rozpoczęcie prac nad budową hali sportowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie. Powiat będzie też realizował dwa duże projekty edukacyjne dofinansowane ze środków unijnych, o łącznej wartości 11,5 mln zł. Budynki Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach zostaną doposażone i przebudowane, powstaną w nich nowe pracownie dydaktyczne. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie zostanie rozbudowany i zyska zewnętrzną windę osobową.

Zadłużenie powiatu zgodnie z planami ma spaść poniżej 40 proc. i na koniec przyszłego roku będzie wynosić 38 procent, tj. około 41 milionów złotych.

Na wniosek radnego Stanisława Klimowicza zorganizowano też wśród radnych zbiórkę na rzecz Kartuskiego Hospicjum Domowego. Placówce zostanie przekazane 1130 zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.