Kartuzy. Radni zadecydują, czy park przy poczcie będzie nosić imię 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty

piątek, 23 grudnia 2016 r., 10:35
fot. archiwum

Jeśli kartuscy radni nie zadecydują inaczej, to park przy poczcie w Kartuzach będzie nosić imię 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tą propozycją niedawno wystąpiło Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Oddział Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach.

Niedawno powstały Kaszubsko-Pomorski oddział Związku Piłsudczyków RP, jakiś czas temu postulował o nadanie imienia 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego parkowi przy ul. Parkowej w Kartuzach. Na miejscu miałby też powstać sfinansowany przez Piłsudczyków pomnik Józefa Piłsudskiego.

- 66 Kaszubski Pułk Piechoty, który wsławił się m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, jest związany z Kartuzami, przede wszystkim, poprzez swojego pierwszego dowódcę, majora Leona Kowalskiego, późniejszego, pierwszego Starostę Kartuskiego. Patronem pułku był natomiast sam Marszałek Józef Piłsudski. Jako ciekawostkę można dodać, że po śmierci marszałka, Józefa Piłsudskiego w 1935 roku, żołnierze i oficerowie pułku, nosili stale na znak żałoby, czarne sznury na mundurach. Byli to głównie Kaszubi - uzasadniał Tomasz Kocent, prezes kartuskiego oddziału Związku Piłsudczyków

Postulat ten Związek Piłsudczyków skierował do kartuskiej rady miejskiej. W programie nadzwyczajnej sesji rady miejskiej, która odbędzie się w przyszły czwartek kartuscy znalazł się projekt uchwały w sprawie nadania nazwy parkowi 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Uważam, że wolą wszystkich mieszkańców naszego miasta, będzie przychylenie się przez Radę do przedłożonego wniosku i podjęcie przedstawionej uchwały - pisze w uzasadnieniu uchwały Andrzej Podgórski, kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Jeśli więc kartuscy radni nie zadecydują inaczej, już niedługo park przy ulicy Parkowej będzie nosić nowe miano. Wkrótce także na miejscu powinien powstać pomnik Józefa Piłsudskiego, Piłsudczycy zamierzają sfinansować go z własnych środków. Autorem jego projektu jest Stanisław Szwechowicz.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.