Coraz więcej Polaków ubezpiecza swoje mieszkania

sobota, 24 grudnia 2016 r., 12:52
fot. nadesłane

Jeszcze kilka lat temu ubezpieczenia mieszkaniowe nie były popularne wśród Polaków. Traktowane raczej jako luksus niż konieczność, były pomijane. Obecnie wzrasta świadomość rodaków w kwestii związanej ze znaczeniem ubezpieczenia nieruchomości, dlatego rynek polis mieszkaniowych przeżywa prawdziwy boom.

Zgodnie ze statystykami, z miesiąca na miesiąc rośnie sprzedaż ubezpieczeń mieszkaniowych. Dane te potwierdza również raport "Polak na swoim. Ubezpieczenia nieruchomości w Polsce", co oznacza coraz większą świadomość znaczenia posiadania polis majątkowych. Obecnie ubezpieczenia mieszkaniowe nie są traktowane jak luksus, ale jako konieczność pozwalająca zapobiec finansowym skutkom nieoczekiwanych zdarzeń losowych "spadających" na nieruchomość.

Polacy ubezpieczają przede wszystkim ruchomości domowe

Jak wynika z przeprowadzonych badań, preferencje ubezpieczeniowe Polaków dotyczą przede wszystkim ruchomości domowych - na ich ubezpieczenie decyduje się aż 61% respondentów. 57% Polaków ogranicza się do zabezpieczenia murów i/lub elementów stałych. Natomiast zaledwie 26% decyduje się na rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej o pakiet assistance dający dostęp do fachowców, np. ślusarza, hydraulika, szklarza, elektryka, a nawet stolarza.

Ważne ubezpieczenie od zalania mieszkania

Przeglądając ubezpieczenia mieszkaniowe na strzezdom.pl, warto zwrócić uwagę na polisy obejmujące zalanie nieruchomości. Jak pokazują badania, aż 77% Polaków korzysta z ubezpieczenia z powodu zalania mieszkania - zarówno z własnej winy, jak i z winy sąsiadów czy zarządców nieruchomości. Istotne znaczenie ma również ubezpieczenie w razie pożaru (tego doświadczyło 9% badanych) oraz dewastacji (7% badanych).

Wybierając ubezpieczenie mieszkania istotne jest więc, by określić zakres ochrony ubezpieczeniowej i pod tym kątem wybrać dopasowaną polisę. Nie każde ubezpieczenie będzie podstawą do wypłaty odszkodowania np. w razie włamania z kradzieżą czy w razie zalania będącego skutkiem niedopatrzenia właściciela ubezpieczonego mieszkania.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania, chociaż nie uchroni przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, będzie podstawą do wypłaty odszkodowania w razie odniesionych strat. Polisa zapewnia więc komfort psychiczny, poprawia poczucie bezpieczeństwa i zwiększa stabilność finansową w razie nieprzewidzianych wydatków.

Pamiętaj jednak, by wykupić polisę dopiero wtedy, gdy porównasz ubezpieczenia mieszkania. Kierowanie się wyłącznie ceną nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ liczy się przede wszystkim zakres ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli dopasujesz ją do swoich potrzeb, dopiero wtedy możesz zestawiać oferty towarzystw ubezpieczeniowych i porównywać pod kątem kosztów.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.