Chmielno. Budżet z licznymi inwestycjami, ale też ze sporym deficytem

środa, 28 grudnia 2016 r., 13:50
fot. MD-Z

Podczas środowej sesji chmieleńscy radni jednogłośnie przyjęli budżet na 2017 rok. Gmina planuje przeznaczyć na inwestycje około 10,5 mln złotych. Wśród najważniejszych zadań są m.in. budowa sali gimnastycznej w Borzestowie oraz inwestycje drogowe. Zwiększy się jednak zadłużenie.

W 2017 roku dochody gminy ukształtują się na poziomie 41,88 mln zł. Na wydatki gmina planuje przeznaczyć natomiast 47,38 mln zł. Deficyt w wysokości 5,5 mln zł pokryty ma zostać z kredytu zaciągniętego przez gminę.

Budżet przyjęto jednogłośnie. O ile do samego budżetu zastrzeżeń nie zgłaszano, o tyle przewodniczący rady zabrał głos podczas dyskusji nad uchwałą dotyczącą Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2017-2028.

- Niepokoi mnie planowane zadłużenie, plan przewiduje znaczny wzrost zadłużenia na koniec tej kadencji. Zaczynaliśmy z zadłużeniem na poziomie około 17 procent, a na koniec ma wzrosnąć prawie czterokrotnie. Dla mnie jest to niepokojące i trudno mi się z tym pogodzić. Uważam, że poszliśmy za daleko - mówił Marian Kwidziński.

- Bez zadłużenia dochody gminy tak z roku na rok nie wzrosną. Mamy koncepcję pobudzenia działalności gospodarczej głównie w obszarze na Maksie, ale prace związane ze zmianami planów zagospodarowania toczą się swoim trybem. Zainteresowanie inwestorów jest, a efekty najpewniej pojawią się pod koniec kadencji. Uważam, że nie ma co czekać na koniec kadencji. Zwykle kompensacja inwestycji miała miejsce w roku wyborczym, uważam, że inwestycje należy prowadzić równomiernie. Bez kredytów i dofinansowań z zewnątrz nie da się ich realizować. Gdyby część inwestycji zrealizowano w latach ubiegłych to w przyszłym roku byśmy takich kwot przeznaczać nie musieli - wyjaśniał wójt Jerzy Grzegorzewski.

Na inwestycje w 2017 roku chmieleński samorząd chce przeznaczyć 10,5 mln zł. Wśród najważniejszych zadań wyróżnić można m.in. budowę sali gimnastycznej z zapleczem w Borzestowie - wartość inwestycji to ok. 2,85 mln zł (gmina chce uzyskać 527 tys. zł dotacji),

Gmina planuje też sporo inwestycji drogowych m.in. - I etap modernizacji ul. Akacjowej w Chmielnie - koszt to 500 tys. zł, przebudowę ul. Raduńskiej w Chmielnie - koszt to 700 tys. zł, budowę drogi gminnej Zawory-Rekowo czy przebudowę przepustu na Strudze Kożyczkowskiej, a także budowę ul. Długiej w Garczu.

Na termomodernizację obiektów komunalnych - GOPS, OSP Kożyczkowo, hydrofornie w Chmielnie i Cieszeniu i budynków mieszkalnych w Chmielnie, Borzestowie i Miechucinie gmina planuje wydać 1,5 mln zł, przy czym 1,2 wynieść ma dofinansowanie ze środków UE. Budowa przystanków kajakowych w ramach projektu "Pomorskie szlaki kajakowe" kosztować ma około 1,3 mln zł, dotacja z UE wynieść ma 1,1 mln zł. W planach jest też budowa ścieżek rowerowych na trasie Chmielonko-Zawory (koszt 300 tys. zł - dotacja 255 tys.zł) oraz budowa przystani żeglarskiej w Chmielnie ( koszt 200 tys. zł - dotacja z UE 170 tys. zł).

Zadłużenie gminy na koniec 2017 roku ma wynieść - 13,6 mln zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.