Ostrożnie z fajerwerkami! Nowy Rok powitaj bezpiecznie!

czwartek, 29 grudnia 2016 r., 08:31
fot. archiwum

Jak co roku, w ostatni dzień grudnia, równo o godzinie 24. całe niebo pokryte jest kolorowymi światełkami. Tak z pewnością będzie też w sobotę. Jednak, by bezpiecznie rozpocząć Nowy 2017 Rok, należy dostosować się do kilku istotnych wskazówek podczas użytkowania fajerwerków, o których przypomina zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach st. kpt. Fryderych Mach.

Fajerwerki postrzegane są jako jeden z elementów dobrej zabawy. Nikt już nie wyobraża sobie nocy sylwestrowej bez rozświetlonego kolorowymi rozbłyskami nieba. W rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, czy w rękach dzieci stają się jednak olbrzymim zagrożeniem. Petardy i fajerwerki, to przecież materiały i wyroby pirotechniczne. Niewłaściwe użytkowane, co roku powodują nieodwracalne skutki nieszczęśliwych wypadków.

Aby bezpiecznie powitać Nowy Rok, już przy zakupie fajerwerków warto wykazać się rozsądkiem.

- Należy udać się na takie stoisko, które jest zarejestrowane, a po zakupie produktu otrzymamy paragon. Sprzedawca musi mieć również zapewnione właściwe warunki, w miejscu, gdzie dokonywana jest sprzedaż sztucznych ogni. Musi być to legalny zakup przez osoby dorosłe. Podczas zakupu fajerwerków, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby instrukcja obsługi i bezpieczeństwa była dla nas zrozumiała. Są to materiały pirotechniczne które niosą za sobą nie tylko zagrożenie pożarowe, ale także wybuchowe co w nieodpowiednich warunkach może skutkować poważnym urazem - mówi zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach, st.kpt. Fryderyk Mach.

Po zakupie fajerwerków należy przechowywać je w miejscu, gdzie nie będą one narażone na podwyższoną temperaturę oraz wilgoć. Nie dostosowanie się do tych zasad może spowodować niewłaściwą detonację.

- Dzieci nie powinny mieć żadnego kontaktu z fajerwerkami, począwszy od ich zakupu, a kończąc na samym ich użyciu. Dzieci są po to, by oglądać coś, co w tym przypadku stworzą dorośli. Ma to być przede wszystkim dla nich bezpieczne, a nie po to, żeby same mogły się tym bawić. Dzieci nie dopuszczamy w żadnym wypadku do odpalania fajerwerków - dodaje nasz rozmówca.

Trzeba być uważnym podczas eksploatacji rac. Popularne jest wstawianie fajerwerków w butelkę w celu ich podpalenia. Jednak to nie jest bezpieczne postępowanie.

- Butelki nie można uznać za stabilne podłoże, ponieważ w każdej chwili może ona się przewrócić. Do tego typu zadań zazwyczaj wykorzystuje się rurki, które wbija się w ziemię, tak by fajerwerki były ustawione na stabilnym podłożu. Nadają one im odpowiedni kierunek oraz gwarantują to, że raca nie przewróci się - zaznacza Fryderyk Mach.

Fajerwerki powinna odpalić osoba odpowiedzialna, która jest trzeźwa, która wie co robi, dlaczego to robi, a także, która zachowuje wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Fajerwerki odpalamy w miejscu z dala od dużych skupisk ludzi w odpowiedniej odległości. Z dala od obiektów i materiałów palnych np. drewnianych stodół, budynków ze starymi pokryciami czy altanek, tak by nie stwarzać dodatkowego zagrożenia.

- Nigdy też ponownie nie odpalamy lontu. Trzeba odpowiedni czas odczekać, który producent zapisał w instrukcji i bezpiecznie usunąć z powierzchni - informuje zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach.

- Pozostałości po fajerwerkach należy usunąć we właściwy sposób, który opisany jest w instrukcji, przede wszystkim nie można spalać ich w piecu. Zazwyczaj wyglądają one jak makulatura, karton czy rurki papierowe, ale w żadnym wypadku nie można wrzucać tego do pieca, do źródeł ognia. Należy je zebrać do odpowiedniego pojemnika, które potem zabiera firma wywożąca śmieci - dodaje.

Nie zapominajmy o zwierzętach, które też potrzebują odpowiedniej opieki. Mają one trochę bardziej wyczulony słuch od ludzi, nie mają też świadomości tego co się dzieje. Najprostszym sposobem, by zapewnić im bezpieczeństwo jest zamknięcie ich w izolowanych i wytłumionych pomieszczeniach. Można też udać się do weterynarza i poprosić go o tabletki uspokajające. Pamięć o tym będzie na pewno istotna.

- O całej eksploatacji fajerwerków trzeba pomyśleć wcześniej. Wtedy powinniśmy bezpiecznie przeżyć sylwestra, w takiej formie jak byśmy chcieli. Pamiętajmy o tym, że każda zabawa będzie niosła za sobą dużo przyjemności, dużo wrażeń, ale tych pozytywnych tylko wtedy jeżeli zakończy się bez narażenia naszego zdrowia.- podsumowuje Fryderyk Mach.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.