Kartuski sport na wysokim poziomie w ocenie ministerstwa sportu

piątek, 30 grudnia 2016 r., 11:29
fot. archiwum

51. miejsce w kraju, czwarta lokata w Pomorskiem i miano najlepszego klubu w powiecie kartuskim w ocenie ministerstwa sportu w programie "Sport Dzieci i Młodzieży" zanotował Gminny Klub Sportowy Cartusia Kartuzy. - Pierwsze miejsce klubu GKS Cartusia z biegiem lat stało się tradycją. Punkty klubu są tak dobre, że znajdujemy się na czwartym miejscu w województwie pomorskim, a co za tym idzie, wysokie pozycje posiadają też gmina Kartuzy (spośród gmin naszego województwa) i podobnie powiat kartuski - komentuje Andrzej Pryczkowski. A jak wypadły inne kartuskie kluby?

Już od kilku lat Zespół Sportu Młodzieżowego tworzy ranking najlepszych klubów szkolących między innymi młodzików i juniorów oraz ocenia ich efekty.

- O pozycji poszczególnych dyscyplin i rozwoju sportu decyduje szkolenie najmłodszych. To ono jest początkiem możliwości kreowania przyszłych mistrzów. Prawidłowo ułożona piramida to szeroki nabór na dole zwężający się ku górze, na szczycie której znajdują się ci, którzy przeszli całą drogę szkolenia i są najlepsi. To wszystko obrazuje punktacja Ministerstwa Sport Dzieci i Młodzieży, której kryteria jednakowe dla wszystkich zawierają dużą dozę obiektywizmu - podkreśla Andrzej Pryczkowski.

- Obecność w niej daje gwarancję, że z klubów sklasyfikowanych prędzej czy później wyłonią się mistrzowie na skalę kraju, Europy i świata, co widać w powiecie kartuskim po takich dyscyplinach jak kolarstwo, narciarstwo i biatlon, pływanie, piłka ręczna, koszykówka, zapasy, które od początku ich istnienia zawsze się w niej znajdowały, a dzisiaj w znaczący sposób wpisują się w mapę sportową naszego kraju. Świadczy to o dobrym jego zorganizowaniu, a także o kadrze szkoleniowej, której praca daje tak świetne wyniki - dodaje.

Od lat prym w powiecie kartuskim w klasyfikacji ministerstwa sportu wiedzie Gminny Klub Sportowy Cartusia Kartuzy, który też wysoko ulokowano na szczeblu wojewódzkim, jak i krajowym.

- Pierwsze miejsce klubu GKS Cartusia z biegiem lat stało się tradycją. Punkty klubu są tak dobre, że znajdujemy się na czwartym miejscu w województwie pomorskim, a co za tym idzie, wysokie pozycje posiadają też gmina Kartuzy (spośród gmin naszego województwa) i podobnie powiat kartuski - zaznacza Andrzej Pryczkowski.

Drugie miejsce w powiecie zajął UKS Trops Kartuzy. Na podium znalazł się też KS Gokken Chwaszczyno. W klasyfikacji wojewódzkiej, w której sklasyfikowano 887 gmin w całej Polce, Kartuzy uplasowały się na czwartej pozycji w Pomorskiem i 50. w kraju. Wśród 362 analizowanych powiatów, kartuski znalazł się na czwartym miejscu w Pomorskiem i 42. w Polsce.

Jak zauważa Andrzej Pryczkowski, wysokie wyniki w programie, a co za tym idzie potwierdzenie wysokiego poziomu szkolenia, nie idzie jednak w parze z równie dużymi środkami na działalność klubów.

- Istnieje zupełny brak korelacji pomiędzy osiąganymi efektami, a dofinansowaniem. Obrazem tego jest brak w zestawieniu punktowym klubu, który otrzymuje najwyższe dotacje. Potwierdza to regułę, że brak szkolenia od najmłodszych to brak wyników w kategoriach starszych. Dużo zmienia się w organizacji sportu w naszej gminie. Powołana została Rada Sportu, która tą drogą uzyskuje świetny materiał do tego, aby zasugerować dokonanie zmian niwelujących wyżej opisany problem - podsumowuje Andrzej Pryczkowski.

Ze szczegółowymi wynikami Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży za rok 2016 można zapoznać się tutaj.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.