Pomóż Pawłowi i zarejestruj się jako dawca szpiku - 8 stycznia akcja w Mojuszu

piątek, 30 grudnia 2016 r., 14:14
fot. nadesłane

Paweł z Mojusza choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest dla niego przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. Pomóc może każdy - wystarczy zarejestrować się w potencjalnej bazie dawców - będzie można to uczynić już 8 stycznia w OSP w Mojuszu.

Paweł ma 36 lat, mieszka w Mojuszu ze swoją rodziną - kochającą żoną i dwójką cudownych synów. Pracuje zawodowo jako kierowca, ale też udziela się społecznie - działając w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mojuszu. Dotąd sam bezinteresownie niósł pomoc innym. Służba to dla niego duma, zaszczyt i pasja. Dziś Paweł sam potrzebuje pomocy. W połowie listopada okazało się, że 36-letni strażak-ochotnik choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Niedawno został zakwalifikowany do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

- Jest to jedyna szansa na powrót do zdrowia dla mnie i innych chorych. Chcę żyć! Mam tyle do zrobienia! Pomóż mi i innym pacjentom w naszej walce. Proszę, zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku! - apeluje Paweł.

Pawłowi pomóc może przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku od dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.100.000 potencjalnych dawców, i ponad 29 milionów w bazach na całym świecie - nie ma aktualnie dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Pawłem. Dlatego też niezwykle ważne jest, by osoby, które dotąd jeszcze nie rejestrowały się w bazie uczyniły to i dały Pawłowi i innym chorym szanse na powrót do zdrowia.

Rodzina i przyjaciele Pawła nie potrafią czekać bezczynnie - zainicjowali przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem "Pomóż Pawłowi i Innym". Działania ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i media.

Już 8 stycznia w godz.9.30-16 w OSP w Mojuszu odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców. Weź udział w akcji - możesz uratować komuś życie!

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja jest bezpłatna.

- Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie - informuje fundacja DKMS.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 987 000 (październik 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 533 (październik 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.