Sulęczyno z budżetem na 2017 rok - radni mieli zastrzeżenia

piątek, 30 grudnia 2016 r., 16:41
fot. MSz

32.229.631 zł po stronie dochodów i 35.392.970 zł po stronie wydatków - tak w skrócie kształtuje się budżet gminy Sulęczyno na 2017 rok. Podczas piątkowej sesji radni przyjęli go niemal jednogłośnie.

Przyszłoroczny plan finansowy gminy Sulęczyno zakłada deficyt w wysokości 3.163.339 zł, który zostanie pokryty z emisji obligacji w kwocie 2.760.000 zł oraz wolnych środków. Zadłużenie na koniec 2017 roku ma wynieść 11.440.000 zł, co stanowi 35,50 proc. planowanych dochodów. Na inwestycje sulęczyński samorząd zamierza wydać 6.853.100 zł przy dofinansowaniu zewnętrznym w wysokości 3.680.966 zł.

Pośród najważniejszych inwestycji znalazł się remonty dróg Podjazy-Widna Góra, Lemany-Sulęczyno czy też Zdunowice-Ogonki. Ponadto przebudowane zostaną ulice Leśna, Świętojańska, Zapałowskiego oraz Gowida i Stolemów w Sulęczynie. Gmina zamierza także termomodernizować budynek remizy OSP w Mściszewicach oraz szkoły w Podjazach. Planuje się także budowę ścieżek rowerowych oraz sieci wodociągowej Kłodno-Ostrów Mausz.

Budżetu nie udało się przegłosować jednogłośnie - przeciwko niemu zagłosował radny Łukasz Treder. Pytał wójta o to, czy gmina zamierza składać wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi Klukowa Huta-Borowiec. Sekretarz gminy, Wiesław Ulatowski zapewnił go, że samorząd złoży wniosek o dofinansowanie w ramach tzw. schetynówek.

- Chciałbym złożyć wniosek o to, żeby starać się o dofinansowanie przebudowy tej drogi jako wewnętrznej rolniczej. Wtedy dostalibyśmy 50-60 proc. dofinansowania i bylibyśmy tego pewni. A jeśli będzie to schetynówka to automatycznie podwyższymy koszt jej wykonania, bo żeby dostać dofinansowanie będziemy musieli wykonać projekt z zatoczkami, przystankami autobusowymi i przejściami dla pieszych tylko po to, aby dostać jak najwięcej punktów - mówi radny Łukasz Treder.

Wójt Sulęczyna, Bernard Grucza podkreślił, że z jego informacji wynika, że rząd planuje aby w przyszłorocznej edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zmieniły się kryteria. Wówczas będą one mniej rygorystyczne i gmina będzie miała większą szansę na dofinansowanie.

Uwagi do budżetu miała także radna Maria Łukowicz, która chciała żeby wpisać do niego i Wieloletniej Prognozy Finansowej zapis dotyczący budowy drogi na osiedle w Węsiorach. Ostatecznie radna postawiła na swoim i zapis ten zgodnie z zapowiedzią wójta, Bernarda Gruczy, ma zostać wprowadzony do budżetu na przyszłej sesji.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.