Zima zaatakowała. Trudne warunki na drogach w całym powiecie

czwartek, 5 stycznia 2017 r., 12:27
fot. nadesłane

W związku z intensywnymi opadami śniegu na drogach panują szczególnie trudne warunki. Jest ślisko i niebezpiecznie. W Kartuzach na ul. 3 Maja, spore problemy z przejazdem mają samochody ciężarowe. Policjanci apelują o szczególną ostrożność.

Od środy sytuacja na kaszubskich drogach jest bardzo trudna. Jazdę utrudniają nie tylko zamiecie śnieżne, ale też śliska nawierzchnia. W ciągu ostatniej doby służby kilkukrotnie interweniowały przy kolizjach czy powalonych drzewach. W środę po południu samochód osobowy zderzył się z dostawczakiem na trasie Somonino-Egiertowo, wieczorem w Łapalicach drogę zablokował tir, który wpadł w poślizg. Około godz. 22 w Stężycy samochód dostawczy uderzył w betonowy słup. W czwartek rano strażacy z OSP Sierakowice interweniowali przy zderzeniu dwóch samochodów w Migach. Szczęśliwie w żadnym ze zdarzeń nikt nie ucierpiał.

Wyjątkowo trudna sytuacja panuje też na ul. 3 Maja w Kartuzach, jak informuje nasza Czytelniczka, drogę, co chwilę blokują tiry, które mają problemy z podjazdem pod wzniesienie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie. Jak informuje, prognozuje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane wiatrem o średniej prędkości od 25 km/h do 45 km/h, z porywami do 60 km/h, z północy. Będą występować od czwartku do piątku do godz. 10.

Drogowcy z zarządów dróg wojewódzkich i powiatowych pracują intensywnie od środy.

- Pracujemy nieprzerwanie od środy od czwartej rano. W godzinach nocnych wszystkie jednostki jeździły, robimy co możemy. Pokonaliśmy łącznie prawie 2.500 kilometrów, wysypaliśmy na drogi 400 ton mieszanki solnej, 30 ton soli. Staramy się skutki zimy łagodzić jak możemy - informuje Jerzy Wojewódka z kartuskiej jednostki Zarządu Dróg Wojewódzkich.

- Sytuacja powoli się klaruje. Szczególnie we znaki daje się silny wiatr, dziś już słabnie, jest lepiej niż wczoraj, jednak bardzo przeszkadza w udrożnianiu dróg. W wielu miejscach zawiewa śnieg na jezdnię, tworzą się zatory. Najtrudniejsza sytuacja jest na drogach w Łapinie, Przyjaźni, Tokarach i Kłosowie. W obszarach Sierakowic, Stężycy i Sulęczyna sytuacja jest opanowana. Niestety wciąż wiele pojazdów ma niewłaściwe ogumienie. Staramy się jak najszybciej przywrócić drogi do stanu przejezdności- informuje Roman Okrój, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Kartuzach.

O zachowanie szczególnej ostrożności apelują policjanci.

- Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi czy błotem pośniegowym wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia - przestrzegają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Jak informują, szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.

- Pamiętajmy - prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu, śniegu, czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną - apeluje policja.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.