Program Opiekun - chcą ratować od biedy i pomagać tym, którzy potrzebują pomocy

czwartek, 5 stycznia 2017 r., 15:04

Dotarcie do rodzin i osób samotnych, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, materialnej czy mieszkaniowej, wsparcie ich i pomoc w wyjściu na prostą - takie są cele programu Opiekun. To nowa inicjatywa Fundacji Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i ich Rodzinom. Organizacja poszukuje darczyńców, którzy będą chcieli wcielić się w rolę opiekunów i pomogą innym odmienić swój los.

W styczniu Fundacja PCPAiIR rozpoczęła realizację nowego przedsięwzięcia. Program Opiekun ma na celu dotarcie do prawdziwej biedy, z którą zmagają się zarówno rodziny jak i osoby samotne, znajdujące się z niezależnych od siebie przyczyn, w trudnej sytuacji życiowej, materialnej czy mieszkaniowej. Bardzo często takie rodziny nie zgłaszają instytucjom pomocowym swoich potrzeb, nie mają podejścia roszczeniowego. Żyją w biedzie i godzą się na nią, bo są przekonani, że nie ma żadnej drogi wyjścia. Projekt ma być kompleksowym wsparciem finansowo-rzeczowym i osobistym dla rodzin, które gotowe są pracować nad poprawą warunków życiowych.

- Pomysł zrodził się już dawno, gdyż od dłuższego czasu nasza fundacja stara się nieść długofalową pomoc rodzinom naszych podopiecznych. Chcieliśmy jednak nadać tej pomocy szerszy zasięg i zaangażować w nią również firmy, przedsiębiorstwa, a także osoby prywatne. To oni mają pełnić rolę opiekunów rodzin - informuje Magdalena Borkowska, koordynator projektu.

Fundacja będzie pełniła rolę pośrednika między rodzinami, a darczyńcami. Będzie koordynować całą akcję oraz czuwać nad uczestnikami programu.

Darczyńcy, którzy włączą się do akcji sami wybiorą rodzinę, której będą chcieli nieść pomoc. I zobowiążą się do jej udzielania wsparcia przez określony czas. Może to być pomoc finansowa lub materialna, wsparcie będzie zależało od sytuacji danej rodziny. Opiekunowie będą co miesiąc otrzymywać będą szczegółowe sprawozdanie.

- Pomoc może przybrać różne formy. Mamy rodziny, które potrzebują remontów w mieszkaniach, ale też takie, którym pomoże udzielenie wsparcia w znalezieniu pracy. Jedna rodzina może mieć kilku opiekunów - ktoś może zgłosić się do udzielenia korepetycji z języka. Jesteśmy otwarci na różne propozycje, ale też staramy się do każdej rodziny, do każdego problemu, historii, podchodzić bardzo indywidualnie. Zależy nam na tym, by dać naszym podopiecznym impuls do zmiany, dawać wędkę a nie rybę - podkreśla koordynator przedsięwzięcia.

Fundacja wybiera rodziny kwalifikujące po dokładnym zapoznaniu się z ich sytuacją.

- Zależy nam na tym, by objąć pomocą rodziny, które borykają się z problemami, ale nie domagają się same pomocy, nie są roszczeniowe. Ważną rolę w odnajdywaniu takich rodzin pełnią sołtysi, sąsiedzi, znajomi, przyjaciele. Współpracujemy też ośrodkami pomocy i organizacjami pozarządowymi. Każdy może zgłosić rodzinę do naszej fundacji. Rodziny muszą wypełnić formularze, a my na ich podstawie kontaktujemy się z nimi, umawiamy na spotkanie, poznajemy ich, zapoznajemy się z sytuacją i wówczas, podejmujemy decyzję o włączeniu do programu - informuje koordynatorka projektu.

Twórcy programu utworzyli internetową bazę rodzin, z informacjami o ich sytuacji i potrzebach. Z historiami rodzin można zapoznać tutaj. Na stronie znaleźć można też formularze, które mogą wypełnić chętni do udziału w programie.

Szczegółowych informacji udziela Magdalena Borkowska pod nr tel. 539 001 600.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.