Żukowo. Orszak Trzech Króli ze śpiewem, tańcami i niespodzianką

piątek, 6 stycznia 2017 r., 18:12
fot. Longina Templin

Po raz piąty na ulice miasta wyszli mieszkańcy, aby uczcić Dzień Objawienia Pańskiego. Kolorowy i radosny korowód przemaszerował od placu przy gimnazjum do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, by tam złożyć pokłon nowo narodzonemu w stajence Dzieciątku. Na trasie odgrywano scenki tematyczne i śpiewano kolędy.

Na czele orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, grupę dzieci i dorosłych w strojach kaszubskich - wozem drabiniastym jechali Mędrcy ze Wschodu. W ich role wcielili się Ireneusz Laskowski, Jarosław Bielawski i Harris Mawusi z Ghany.

Za nimi podążali: ks. biskup Wiesław Szlachetka, księża, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, dyrektorzy szkół oraz członkowie żukowskiego oddziału ZKP. Towarzyszyły im aniołki, pasterze, dworki, rycerze i pozostali uczestnicy orszaku.

Na trasie przemarszu zatrzymywano się przy mansjonach - piekiełko, karczma, łąka, niebo i miłosierdzie. Tam prezentowała się młodzież żukowskiej OSP, grupa Czeremuchy, pracownicy przedszkola Bocianowo i uczniowie ZSZiO w Żukowie.

W kościele na wszystkich uczestników czekała Święta Rodzina z Dzieciątkiem (Patrycja i Rafał Wojowscy z córeczką Zosią), którym Trzej Królowie złożyli dary - złoto, kadzidło i mirrę.

Dwugodzinne jasełka w drodze zakończyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, które muzycznie wspierała orkiestra dęta.

Niespodzianką były przygotowane prezenty dla wszystkich uczestników. Rozdawano krówki orszakowe i plastikowe kartki z wizerunkiem świątyni Jezusa Miłosiernego oraz tekstem koronki do Miłosierdzia Bożego.

O bezpieczeństwo przemarszu zadbali: żukowska policja, harcerze, młodzież z klas mundurowych ZSZiO w Żukowie oraz strażacy.

W tegorocznej edycji ulicznych jasełek wodzirejem była Maria Byczkowska.

Organizatorem orszaku była parafia pw. Miłosierdzia Bożego, a nad całością czuwał jej proboszcz ks. Czesław Las.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.