Mojusz. Pomóż Pawłowi i innym chorym! W niedzielę akcja rejestracji potencjalnych dawców

sobota, 7 stycznia 2017 r., 13:01

W niedzielę od rana do godzin popołudniowych mieszkańcy powiatu będą mieli okazję włączyć się do wyjątkowej akcji, dzięki której 36-letni Paweł z Mojusza ma szansę odzyskać zdrowie. W remizie OSP odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Do bazy może dołączyć każdy, kto ukończył 18 lat. Nie czekaj, zarejestruj się i pomóż chorym odzyskać zdrowie.

Paweł z Mojusza choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest dla niego przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. 36-latek mieszka w Mojuszu ze swoją rodziną - kochającą żoną i dwójką cudownych synów. Z zawodu jest kierowcą, ale też udziela się społecznie - działając w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mojuszu. Dumą i zaszczytem było dla niego to, że mógł bezinteresownie nieść pomoc innym. Dziś sam potrzebuje pomocy. W połowie listopada okazało się, że 36-letni strażak-ochotnik choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Paweł został zakwalifikowany do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.100.000 potencjalnych dawców, i ponad 29 milionów w bazach na całym świecie - nie ma aktualnie dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Pawłem. Dlatego też niezwykle ważne jest, by osoby, które dotąd jeszcze nie rejestrowały się w bazie uczyniły to i dały Pawłowi i innym chorym szanse na powrót do zdrowia.

Każdy, kto chciałby wesprzeć Pawła w walce z chorobą i dać mu szansę na powrót do zdrowia, powinien się stawić w niedzielę w godz. 9.30-16 w strażnicy OSP w Mojuszu. Odbędzie się tam rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.