Dieta podczas choroby - dlaczego warto zaufać specjaliście? Konkurs dla czytelników!

niedziela, 8 stycznia 2017 r., 12:01
fot. nadesłane

Ostatnimi laty zauważalny stał się trend samoleczenia. Na rynku pojawia się coraz więcej suplementów na każdą okazję, a reklamy w mediach wmawiają nam, że sami możemy sobie pomóc. Ten zamęt informacyjny podważa zaufanie do lekarzy i specjalistów z dziedziny zawodów medycznych. Coraz rzadziej korzysta się ze sprawdzonej wiedzy medycznej. Częściej natomiast informacji o symptomach szukamy na forach internetowych, próbując potem leczyć się na własną rękę. Takie podejście do zdrowia jest bardzo niebezpieczne.

EKSPERYMENTY NA ZDROWIU

Skutki stosowania niesprawdzonych metod mogą być poważne. Choroba niewykryta na czas rozwija się niepostrzeżenie i powodując spustoszenie w organizmie, staje się trudniejsza do wyleczenia. By jednak dojść do przyczyny złego stanu zdrowia, potrzebna jest rzetelna diagnostyka poparta wiedzą medyczną, którą dysponują tylko specjaliści. Następnie wdraża się konkretne, indywidualne postępowanie. Nie znaczy to, że z byle przeziębieniem musimy iść do lekarza. Jeśli jednak objawy przedłużają się i nasilają, należy udać się po pomoc, a nie czekać na zapalenie płuc.

CZY OTYŁOŚĆ JEST CHOROBĄ?
Tak! Choroba to stan, w którym następuje odstępstwo od pełni zdrowia organizmu. Otyłość została sklasyfikowana jako choroba przewlekła przez WHO. Chorobie tej towarzyszą mnogie powikłania: nadciśnienie, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca typu 2, zwyrodnienia stawów i inne. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnych zaburzeń metabolicznych, obniżając tym samym jakość życia pacjenta.

Jak sprawdzić, czy jesteś otyły? Prostym sposobem jest obliczenie wskaźnika BMI (www.bmi-online.pl), który u osób nieumięśnionych dobrze odzwierciedla poziom otłuszczenia organizmu. Wynik powyżej 30 oznacza chorobę. Leczeniem otyłości i innych chorób dietozależnych zajmuje się dietetyk, często w porozumieniu z lekarzem prowadzącym pacjenta.

PSEUDOSPECJALIŚCI - NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ
Coraz częściej możemy przeczytać o nowych sposobach leczenia chorób poprzez dietę np. autyzm czy choroby tarczycy. Niestety większość z tych metod nie jest poparta dowodami naukowymi dobrej jakości, lecz jedynie domysłami i pojedynczymi przypadkami wyleczeń. Stosowanie niesprawdzonych terapii jest swoistym eksperymentowaniem na własnym zdrowiu, co bywa tragiczne w skutkach.

Jeśli wybierasz się do specjalisty prowadzącego prywatną poradnię np. Dietetyka - sprawdź czy posiada on wykształcenie medyczne. Zapytaj - czy posługuje się standardami czy prowadzi raczej "alternatywne terapie". Niech sygnałem alarmowym będzie dla Ciebie wygórowana cena usługi, propozycja wykonania drogich badań - nierefundowanych przez NFZ, a także konieczna suplementacja (również kosztowna).

RZETELNE INFORMACJE
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy. Lekarze i wykwalifikowani specjaliści zawodów medycznych (dietetyk, fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna) udzielą Ci odpowiedzi na nurtujące pytania.
Korzystaj z zaleceń towarzystw naukowych - w dziedzinie odżywiania jest to IŻŻ (Instytut Żywności i Żywienia), który publikuje normy i standardy leczenia dietetycznego a także pomoce naukowe np. Piramida Zdrowego Żywienia.
Omijaj popularno-naukowe książki (pomimo tytułu naukowego na okładce) i artykuły niewiadomego pochodzenia w kolorowej prasie. Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się po nią do eksperta. Wyjdzie taniej niż zakup książek i suplementów, które nie dają żadnych gwarancji na sukces.

UWAGA! KONKURS!
Ponieważ nowy rok to czas wielkich zmian i dobrych postanowień - Poradnia Lubczyk zorganizowała konkurs dla czytelników portalu Kartuzy.info.

Zadanie konkursowe: W kilku zdaniach opisz, która z zasad Zdrowego Odżywiania (wg. IŻŻ) jest dla Ciebie najważniejsza i dlaczego. Wyłonione zostaną trzy najciekawsze odpowiedzi.

Nagrodą za pierwsze miejsce jest Darmowa Wizyta w Poradni Lubczyk wraz z Indywidualnym Jadłospisem Tygodniowym i Konsultacją o wartości 200zł! Drugie i trzecie miejsce to vouchery na Darmową Pierwszą Wizytę w Poradni o wartości 90zł.

Odpowiedzi proszę nadsyłać pod adres e-mail: amelia@poradnialubczyk.pl. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.poradnialubczyk.pl. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na Fanpage'u Poradni Lubczyk.

Poradnia Dietetyczna Lubczyk
Amelia Świsłowska
Żukowo, ul. Gdańska 42, I piętro
www.poradnialubczyk.pl
kontakt@poradnialubczyk.pl
tel. 882 003 762
Odwiedź profil poradni na facebooku

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.