Żukowo. Rozbudowa Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących rusza od początku wakacji letnich

wtorek, 10 stycznia 2017 r., 11:16
fot. Longina Templin

Od wielu lat w żukowskiej szkole ponadgimnazjalnej robi się coraz ciaśniej. Przybywa uczniów, bo powiększa się oferta edukacyjna. Powstają nowe, dostosowane do wymogów rynku pracy, kierunki kształcenia. Wraz z wprowadzeniem reformy oświaty szkole przybędzie pięć oddziałów. Na szczęście problem uda się rozwiązać, bo jeszcze w tym roku rozpocznie się rozbudowa szkolnego obiektu.

Ostatnio wprowadzono nowe kierunki kształcenia takie jak - technik logistyk, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik transportu kolejowego. Od stycznia br. dla uczniów z branż transportowo - logistycznych rozpoczną się kursy i szkolenia zewnętrzne. Większe klasy muszą być podzielone na grupy, szczególnie w przedmiotach zawodowych praktycznych. Wówczas do dyspozycji uczniów muszą być dwa pomieszczenia, w których te zajęcia mogą się odbywać.

- Wykorzystaliśmy już pomieszczenia (4 klasy) w piwnicach internatu i na drugim piętrze SOSW (2 sale dydaktyczne i biblioteka), jak również jedną klasę stworzyliśmy w piwnicy podstawówki - mówi Gabriela Kowalska, dyrektorka ZSZiO w Żukowie. - Wszystkie możliwe pomieszczenia, które można było przeznaczyć na sale dydaktyczne, zostały wykorzystane. W takiej sytuacji jedyne co nas ratuje to planowana nadbudowa piętra istniejącego budynku szkoły. Na szczęście, mamy duże wsparcie władz powiatu, w tym wicestarosty, który zabiegał o rozwój szkoły jeszcze jako radny poprzednich kadencji - dodaje nasza rozmówczyni.

Właścicielem budynku jest żukowska gmina, która od 1996 roku nieodpłatnie użycza starostwu część budynku szkoły o łącznej powierzchni 1795 m kw. Powiat ponosi koszty utrzymania powierzchni oraz koszty eksploatacyjne.

- W takiej sytuacji, żeby podjąć się inwestycji budowlanej musimy mieć do tego tytuł prawny - wyjaśnia wicestarosta Bogdan Łapa. - Rozpoczęliśmy w tej sprawie rozmowy z burmistrzem Wojciechem Kankowskim. Gmina była przychylna pomysłowi i nawet wykonała na własny koszt ekspertyzę fundamentów. Okazało się, że nadbudowa jest możliwa i mamy na to zgodę. Gminie należą się podziękowania, a my deklarujemy partycypację finansową w przyszłych wspólnych pracach związanych z uporządkowaniem terenu wokół szkoły (dojazdy, parking z prawdziwego zdarzenia).

Łączna powierzchnia użytkowa nadbudowy wyniesie 1472 m kw. Powstanie m. in. 10 sal dydaktycznych i aula - ponad 200 m kw. Zaplanowano również dobudowę zewnętrznej windy osobowej. 85 proc. wartości tej budowy pokryją środki unijne, a 15 proc. przeznaczy powiat. Rozbudowa ruszy od początku wakacji letnich br., a zakończenie przewidywane jest na 31 maja 2018 roku.

Zamówienie na tę inwestycję, które już ogłoszono, zostanie przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego - zaprojektuj i wybuduj.

Longina Templin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.