Mieszkańcy skarżą się na fatalne warunki na drogach - drogowcy czekają na odwilż

wtorek, 10 stycznia 2017 r., 16:13
fot. archiwum

Czytelnicy skarżą się na fatalny stan dróg, na których nadal zalega śnieg i lód, a co za tym idzie jazda nimi wciąż należy do trudnych i niebezpiecznych. Najgorzej w opinii mieszkańców sytuacja prezentuje się na drogach powiatowych i gminnych. Tymczasem zarządcy dróg zamiast usunąć stwarzający zagrożenie śnieg i lód, czekają na odwilż.

Informacje o fatalnych warunkach na drogach otrzymujemy z całego powiatu - między innymi z gmin Chmielno, Żukowo, Somonino, Sierakowice i Stężyca. Najwięcej jest jednak z gminy Kartuzy.

- Chciałbym zwrócić uwagę na odśnieżanie i zadbanie o drogi w gminie Kartuzy, a dokładniej chodzi mi o to, że w samych Kartuzach drogi są odśnieżanie i posypane dużą ilością soli i piasku lecz tuż za samym znakiem Kartuzy już wszystko wygląda całkiem inaczej. Zalega na na nich śnieg i lód, a posypywanie odbywa się pewnie raz na dobę, tylko dla oka - pisze oburzony mieszkaniec Kiełpina

- Proszę interwencję do osób czy firmy, która jest odpowiedzialna za odśnieżanie dróg w Kartuzach. To co się dzieje w tym roku, ten stan oblodzenia w jakim jesteśmy wszyscy zmuszeni poruszać się, woła o pomstę do nieba. Czy musi wydarzyć się jakiś wypadek, aby była jakaś reakcja drogowców? Pytanie kto będzie wypłacał odszkodowania w razie strat czy utraty zdrowia - pyta kolejny nasz Czytelnik.

Problem, jak zwracają uwagę mieszkańcy, nie dotyczy tylko dróg, ale również chodników.

- To nie wyobrażalne, w jakim stanie są chodniki w Kartuzach. Zupełnie nie są odśnieżone, no może tylko w centrum miasta, chociaż tam idealnie też nie jest. Codziennie chodzę z trójką dzieci do szkoły w tym z czteromiesięczną córeczką. Wózek muszę dosłownie ciągnąć za sobą, bo nie jestem w stanie przejechać. Dziś co chwilę spotykałam kobiety, które były wykończone pchaniem wózka z dzieckiem. Może gdyby burmistrz Kartuz przeszedł się cztery razy (tak jak ja codziennie) z ul. F. Marszałkowskiego do szkoły nr 1 w Kartuzach, to zrozumiałby jak ważne dla mieszkańców Kartuz są odśnieżone chodniki - podkreśla mieszkanka Kartuz Marlena.

Zdaniem władz Kartuz, ze względu na dwie poprzednie łagodne zimy mieszkańcy przyzwyczaili się do tego, że nawierzchnie dróg są czarne, a obowiązkiem samorządu jest zapewnienie jedynie przejezdności.

- Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za stan chodników przy posesjach odpowiadają właściciele posesji. Drogi utrzymywane są według konkretnych standardów. My nie mamy standardów dróg krajowych, czy autostrad, ale dróg gminnych i takie realizujemy. Nie było takiej sytuacji, aby ktokolwiek nie dojechał ze względu na to, że drogi były nieodśnieżone. Wydaje mi się, że dwie ostatnie zimy spowodowały to, że wszystkim wydaje się, że cały czas nawierzchnie będę czarne. Na drogach zawsze będą niebezpieczne warunki. Co to znaczy, że są bezpieczne. Nawet na czarnej drodze mogą wydarzyć się niebezpieczne sytuacje. Mamy okres zimowy każdy powinien dostosować prędkość do panujących warunków. Nie sztuką jest wydać pół budżetu na to, aby drogi były czarne, a potem cały rok nic nie robić. Drogi są przejezdne. Mamy obowiązek zapewnić przejezdność i te drogi są przejezdne - zaznacza zastępca burmistrza Kartuz Wojciech Jaworski.

Liczne sygnały o fatalnym stanie dróg dotarły do nas także od kierowców poruszających się trasą Brodnica Dolna - Wieżyca oraz Chmielno - Ręboszewo.

- Jest to problem ogólny. Pogoda musi się trochę ustabilizować. Jutro (w środę - przyp. red.) ma przyjść odwilż. To nie jest tak, że drogi oczyścimy od razu. Odśnieżamy regularnie, stosujemy środki chemiczne. Potrzebny jest czas na reakcję tych środków ze śniegiem i lodem. Są trudne warunki na drogach. Może nie są one dramatyczne, ale wiemy, że nie wszędzie drogi są czarne. Absolutnie nie oszczędzamy na odśnieżaniu. Pracujemy cały czas. Trzeba wykazać trochę cierpliwości - mówi Andrzej Puzdrowski, szef Zarządu Dróg Powiatowych w Kartuzach.

Czy musimy przyzwyczaić się do jeżdżenia po śniegu, błocie i lodzie w oczekiwaniu na odwilż? Strach myśleć, co będzie działo się na drogach, kiedy znowu zacznie padać śnieg i mocniej chwyci mróz.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.