Niebieski Poniedziałek - najbardziej depresyjny dzień roku. Czy aby na pewno?

poniedziałek, 16 stycznia 2017 r., 12:25
fot. MD-Z

Trzeci poniedziałek stycznia, zgodnie z twierdzeniem jednego z brytyjskich naukowców, to najbardziej depresyjny dzień roku. Zgodnie z wyjaśnieniem Cliffa Arnalla, ma to związek m.in. z tym, że w tym czasie porzucamy realizację podjętych wyzwań na kolejny rok. Na przekór temu radzimy, jak nie stracić motywacji do zmian i podpowiadamy, jakie cele możemy obrać sobie na najbliższe miesiące.

Blue Monday to określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku, którym ma być trzeci poniedziałek stycznia. Ten pseudonaukowy termin wprowadził w 2004 roku brytyjski psycholog, Cliff Arnall. Datę najgorszego dnia roku wytypował za pomocą wzoru matematycznego. Uwzględnia on m.in. czynniki meteorologiczne, czyli krótki dzień, niskie nasłonecznienie, ekonomiczne i psychologiczne. Na te ostatnie wpływać ma głównie świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych. Czy rzeczywiście jest tak, że już w dwa tygodnie po zmianie cyfry w kalendarzu opadamy z zapału? A może właśnie teraz na przekór wątpliwym teoriom Arnalla warto dopiero podjąć się wyzwań?

Nowy Rok to dla każdego z nas okazja do postawienia sobie celów na kolejne dwanaście miesięcy. To najczęściej wówczas podejmujemy się wielu postanowień, które chcemy konsekwentnie realizować - utraty zbędnych, dokuczliwych kilogramów, porzucenia zgubnego i rujnującego kieszeń nałogu, jakim jest palenie, zmiany pracy czy też podjęcia się nowych wyzwań - odbycia wymarzonej, egzotycznej podróży, podniesienia swoich kwalifikacji czy zmiany pracy.

Z chęciami jednak różnie bywa. Wraz z przemijającymi dniami zapał stopniowo stygnie, rośnie natomiast lista wymówek, które uzasadniają naszą opieszałość w dążeniu do niedawno wyznaczonych celów. Przekreślmy wszystko i zacznijmy od nowa. Właśnie w tej chwili usiądź i na nowo stwórz listę tego, co chcesz osiągnąć w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Pamiętaj swoje życie możesz zmienić w każdej chwili. Ważne, żeby się nigdy nie poddawać. Zacznijmy teraz. Z uśmiechem i energią, w najbardziej depresyjny dzień roku. Zastanawiasz się, co umieścić na swojej liście? Mamy kilka podpowiedzi i wskazówek. Dobrym sposobem na to, by wytrwać w postanowieniach jest stopniowa ich realizacja. Małymi krokami, ale cały czas do przodu. Najpierw zrealizujmy jeden cel, potem stopniowo przejdźmy do kolejnych.

Zacznij uprawiać sport

"Sport to zdrowie" - popularne powiedzenie jest w stu procentach prawdziwe. Zima to najlepszy czas, by rozpocząć pracę nad swoją formą, tak by wiosnę przywitać w świetnej kondycji. Pomysłów i propozycji na to, co z sobą zrobić w naszej okolicy jest cała masa. Każdy, nawet najbardziej zagorzały miłośników treningów na kanapowca znajdzie dla siebie interesującą propozycję - zajęcia grupowe, wypady na siłownię, trening na basenie, joga - przykłady można mnożyć.

- Początek roku to doskonała okazja by ruszyć do przodu… po zdrowie, nowe emocje, wyzwania znajomości i oczywiście wspaniałe sportowe przygody. Dobrą okazją do tego mogą być zajęcia biegowe w Akademii Biegowej. Są interesującą propozycją zarówno dla tych, którzy dopiero pragną założyć biegowe buty na wiosnę i w perspektywie kilku miesięcy wystartować w zawodach biegowych lub po prostu lepiej się poczuć, zrzucić kilka zbędnych kilogramów oraz dla biegaczy mniej lub bardziej doświadczonych, którzy oprócz pasji biegania starają się także poprawiać swoje osiągi. W teamie jest miejsce dla wszystkich, którzy mają brak przeciwwskazań lekarskich do uprawiania sportów wytrzymałościowych. Zajęcia prowadzą trenerzy z dużym doświadczeniem, dzięki czemu poznać można podstawy treningu, prawidłowej techniki, poprawić swoją sprawność, samopoczucie i zrzucić zbędne kilogram - informuje trener biegowy Karol Nowakowski, które prowadzone są w Kartuzach i Kiełpinie, a bardzo prawdopodobne, że od marca także w Żukowie.

Dzięki regularnym treningom, niezależnie od tego, jaką formę aktywności wybierzemy, szybko zobaczymy efekty naszego wysiłku. Ważne jest jednak to, by być konsekwentnym i nie rezygnować z dążeń.

- Jak nie stracić sportowej motywacji w dążeniu do celu? Najzwyczajniej w świecie należy planować cele do osiągnięcia, a nie na wyrost. Przy tworzeniu planu realizacji swoich celów bardzo pomocni okazać się mogą trenerzy personalni. To wykwalifikowane osoby, którym łatwo obiektywnie spojrzeć na swojego podopiecznego i z praktyki podpowiedzieć, co i w jakim czasie jest osiągalne. Trener personalny pomoże również w osiągnięciu razem zaplanowanego celu oraz będzie wspierał podopiecznego w momencie spadku motywacji! To trener będzie motywował na treningu i poza nim, tak długo aż osiągniesz swój wymarzony cel i zarazisz się pozytywną energią, która pozwoli Ci wytrwać w postanowieniach i zmienić swoje życie na zdrowsze i aktywniejsze na zawsze - mówi Sandra Bukowska z Forma Fitness Club w Kartuzach.

Zmień nawyki żywieniowe

Żywienie ma ogromny wpływ na nasz organizm. Właściwie dobrana dieta pozwoli nam uchronić się przed wieloma chorobami, ale też sprawi, że będziemy znacznie lepiej funkcjonować. Początek roku jest doskonałą okazją do tego, by zmienić nawyki żywieniowe. Dla tych, którzy marzą o zgubieniu dokuczliwych, zbędnych kilogramów początek roku jest idealnym momentem do rozpoczęcia walki o zgrabną sylwetkę. Dzięki temu latem z przyjemnością założymy wymarzone bikini i z uśmiechem ruszymy na podbój plaży.

- Styczeń to idealny czas na zmiany, również zmiany nawyków żywieniowych, które często niosą ze sobą poprawę sylwetki. Jeżeli rozpoczniemy w styczniu to do wakacji jesteśmy w stanie zgubić nawet 20-25 kilogramów, zdrowe tempo odchudzania to ok 0,5-1 kg na tydzień. Początek roku to czas w którym nasza motywacja jest bardzo silna i warto to wykorzystać. Rozpocząć powinniśmy od dobrego planu - w przypadku diety będzie to jadłospis oraz lista zakupów, zdecydowanie przyda się również plan treningowy. Przed rozpoczęciem diety warto zaplanować godziny posiłków, które będą dopasowane do naszego stylu życia oraz menu na każdy kolejny dzień. Dzięki temu mamy większe szanse na powodzenia wprowadzonych zmian. Szczególnie ważne jest jedzenia małych porcji co ok 3 godziny, spożywanie dużej ilości płynów oraz warzyw surowych. Kluczowym elementem jest rezygnacja ze słodkości, które nie tylko mają sporo kalorii, ale także zaburzają metabolizm organizmu. W tej sytuacji pomocne może być spotkanie ze specjalistą dietetykiem, który zaplanuje specjalnie dedykowany dla naszych potrzeb jadłospis oraz będzie wsparciem w wytrwaniu w naszych postanowieniach - radzi Natalia Mejer z gabinetu dietetycznego MED-DIET.

Zmień wygląd

Nowy rok to znakomita okazja również do tego, by zmienić też wygląd zewnętrzy. Zadbać o siebie w taki sposób, by wiosną zachwycać.

- Z nadejściem Nowego Roku panie najczęściej decydują się na diametralne zmiany fryzur. To doskonała okazja, by nadać świeżości swojemu wizerunkowi, a dobrze dobrana fryzura, profesjonalnie wykonana koloryzacja niewątpliwie sprawią, że będziemy czuć się pięknie i wyjątkowo. Zima to też doskonały czas na różnego rodzaju zabiegi na ciało, dekolt czy twarz. Dziś kosmetologia jest na tak zaawansowanym poziomie, że dzięki kilku zabiegom szybko pozbędziemy się znienawidzonego cellulitu czy rozstępów. Ujędrnimy nasze ciało, dzięki czemu wiosną będzie prezentowało się idealnie - mówi Izabela Szwelnik, ekspertka urody Instytutu Urody Prestige w Kartuzach.

Szukaj nowych wyzwań

Kolejny rok to doskonała okazja, by podjąć się realizacji celów, których dotąd z różnych przyczyn nie obraliśmy. Zgodnie z powiedzeniem "Na naukę nigdy nie jest za późno", warto podjąć się takich wyzwań jak kurs prawa jazdy czy nauka języków obcych. Z pewnością te umiejętności podniosą nasze kwalifikacje, kiedy będziemy np. szukali nowej pracy.

- Kurs prawa jazdy warto zacząć zimą, gdyż w tym okresie uczymy się jeździć w trudniejszych warunkach, dzięki temu w przyszłości będziemy jeszcze lepiej przygotowani do jazdy. Zimą możemy poświęcić więcej czasu na naukę niż podczas wakacji. Decydując się na kurs, warto skorzystać z oferty sprawdzonego ośrodka z dobrą opinią. Warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dana szkoła ustala plan szkolenia. W naszym ośrodku tworzymy go w taki sposób, by każdy z uczestników mógł swobodnie korzystać z wykładów i kursów - podkreśla Emilia Philipp z Ośrodka Szkolenia Kierowców Philipp w Kartuzach.

Kurs nauki języków obcych to kolejne wyzwanie, którego warto się podjąć w Nowym Roku. W dobie współczesności warto znać przynajmniej podstawy jednego języka obcego. Znajomość języka angielskiego czy niemieckiego będzie świetnie wyglądała w CV, przyda się też podczas podróży i w różnych innych sytuacjach.

- Tak naprawdę każdy moment jest dobry, by rozpocząć przygodę z nauką języków obcych. Niezależnie od tego, ile mamy lat znajomość języka angielskiego czy niemieckiego będzie dla nas dodatkowym atutem. Jeśli znamy podstawy zawsze warto poprawić swoje umiejętności, a także potwierdzić je odpowiednim certyfikatem. Ważne jest to, by zajęcia z języka obcego prowadzili profesjonalni lektorzy. Znacznie lepiej przyswaja się wiedzę w małych grupach, dlatego też warto dobrze sprawdzić szkołę, w której będziemy zaczynać kurs - podkreśla Magdalena Elliott z New School of English Szkoły Języków Obcych w Kartuzach.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.