Kartuzy. Czy możemy się zgadzać na to, aby nas truć?

środa, 18 stycznia 2017 r., 15:05

Sezon grzewczy w pełni, a co za tym idzie, niektórzy do swoich pieców wrzucają co popadnie, nie przejmując się stanem środowiska. Tym samym zmuszają innych do wdychania zanieczyszczonego, niebezpiecznego dla zdrowia, powietrza. Warto jednak pamiętać, że za wrzucanie do pieca śmieci, można dostać mandat karny.

We wtorek nad tzw. osiedlem poetów w Kartuzach unosiły się kłęby dymu o ohydnym zapach.

- Mieszkam na tym osiedlu już od kilkunastu lat. Zdarzało się, że ktoś palił plastiki, ale to co działo się we wtorek wieczorem było apogeum. Na ziemię kładła się czarna mgła. Nie było widać nawet sąsiedniego domu. Śmierdziało plastikiem. Było nie do wytrzymania - podkreśla oburzona mieszkanka Kartuz.

- Czy ktoś ma prawo do tego, aby nas truć? - pyta.

- Nie ma - jednoznacznie odpowiada komendant Straży Miejskiej w Kartuzach.

Jak dodaje, za palenie śmieci grożą bowiem sankcje.

- Osoby, które do pieca wrzucają na przykład plastiki mogą zostać ukarane mandatem w wysokości 500 zł. W przypadku nieprzyjęcia mandatu sprawa kierowana jest do sądu, który może nałożyć karę grzywny już do 5.000 zł - podkreśla komendant Straży Miejskiej w Kartuzach, Krzysztof Pawłowski.

Jak informuje, dotychczas już na kilkoro właścicieli nieruchomości, nałożono mandaty. Jeśli podejrzewamy, że ktoś spala śmieci, warto zaalarmować strażników, którzy w takim domostwie mogą przeprowadzić kontrolę i sprawdzić, co rzeczywiście spala sąsiad.

Do godziny 16. do Straży Miejskiej w Kartuzach można dzwonić pod numer alarmowy 986 bądź (58) 680-09-86, natomiast w godzinach od 16 do 21 strażnicy są dostępni pod numerem 507-022-632 lub 506-083-464. Na terenie gmin, na których nie funkcjonuje straż miejska, z problemem warto zwrócić się do urzędu gminy bądź powiadomić policję.

Przypomnijmy, że palenie w domowych piecach śmieci powoduje powstawanie dymu, który oprócz tego, że wydziela nieprzyjemny zapach, zanieczyszcza atmosferę związkami metali ciężkich. Są one zawarte w powstającym w procesie spalania pyle. Skażone powietrze szkodzi zdrowiu i zatruwa środowisko naturalne. Warto też pamiętać, że palenie wilgotnymi odpadami może powodować osadzanie się mokrej sadzy w kominie, co może wywołać pożar, a stąd już tylko krok do tragedii.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.