Kartuzy. Radni zdecydowali, jak ma wyglądać sieć szkół po reformie oświaty

środa, 25 stycznia 2017 r., 16:36
fot. MD-Z

Z Gimnazjum nr 1 w Kartuzach utworzona zostanie filia Szkoły Podstawowej nr 1, a placówki w mniejszych miejscowościach będą funkcjonować jako szkoły ośmioklasowe - tak wyglądać będzie nowa sieć szkół w gminie Kartuzy po wdrożeniu reformy oświaty. Uchwałę w tej sprawie kartuscy radni podjęli na środowej sesji.

Zgonie z nową reformą od 1 września 2017 roku szkoły podstawowe funkcjonować będą jako placówki ośmioklasowe, a uczniowie klas szóstych zamiast pójść do gimnazjum rozpoczną naukę w klasie siódmej. Gimnazja przestaną istnieć, będą wygaszane stopniowo przez najbliższe dwa lata. Licea znów będą czteroletnie, a technika pięcioletnie, szkoły zawodowe natomiast zmienią się w szkoły branżowe.

Zmiana systemu edukacji i nowe prawo oświatowe nakładają na samorządy m.in. obowiązek przyjęcia planu nowej sieci szkół. Jako pierwsi w powiecie tematem zajęli się członkowie rady miejskiej w Kartuzach. W środę przyjęli projekt, który ma obowiązywać od 1 września 2017 do 31 sierpnia 2019 r.

- Wypracowaliśmy ten projekt po licznych spotkaniach z radami pedagogicznymi szkół podstawowych nr 1 i 5, a także z dyrektorami poszczególnych placówek. Chodzi przede wszystkim o dobro dzieci, a w drugiej kolejności także o budżet gminy. Przyjęte rozwiązanie jest tymczasowe. Postulujemy również za tym, by w przyszłości dawne gimnazjum, które ma stać się filią szkoły podstawowej nr 1, funkcjonowało jako oddzielna szkoła ośmioklasowa. Jeżeli chodzi o szkoły podstawowe w Grzybnie, w Łapalicach czy Prokowie musimy się zastanowić czy w przyszłości mniejszych szkół nie przekształcić w szkoły czteroklasowe czy pozostawić je jako ośmioklasowe. Żadnej szkoły nie likwidujemy, będziemy tylko zastanawiać się nad możliwościami przekształcenia - mówił radny Andrzej Borzestowski, przewodniczący komisji oświaty.

- Mamy dwa lata na okres przejściowy i powinniśmy popatrzeć przez ten czas na to, co będzie korzystne dla ucznia. Dziś wypracowaliśmy pierwszy etap zmian - dodał Andrzej Pryczkowski, przewodniczący rady miejskiej.

Gimnazjum nr 1 w Kartuzach przestanie funkcjonować od 1 września 2017 roku i zostanie włączone w struktury Szkoły Podstawowej nr 1, działając jako jej filia.

Zespoły szkół, które tworzyły gimnazjum i szkoła podstawowa, zostaną przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe (ZSO nr 2 w Kartuzach, szkoły w Kiełpinie i Staniszewie), natomiast szkoły w takich miejscowościach, jak Grzybno, Kolonia, Łapalice czy Prokowo działać będą jako szkoły ośmioklasowe. W małych szkołach, utworzenie dodatkowych dwóch klas będzie się najprawdopodobniej wiązało z wprowadzeniem dwuzmianowości.

Przyjęta przez radnych sieć ma funkcjonować przez najbliższe dwa lata. Niewykluczone, że po tym okresie mniejsze szkoły będą funkcjonować jako placówki czteroklasowe, a uczniowie ze starszych oddziałów będą dojeżdżać do większych ośrodków.

Przyjęty projekt zostanie skierowany do zaopiniowania przez Kuratorium Oświaty.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.