Kartuzy. Rada przyjęła budżet na 2017 rok - gminę czeka sporo inwestycji

czwartek, 26 stycznia 2017 r., 12:12
fot. MD-Z

Kartuski samorząd, jako ostatni w powiecie, w środę przyjął plan finansowy na 2017 rok. W tym roku rozpocznie się realizacja wielu przedsięwzięć, które będą kontynuowane w kolejnych latach. Zaplanowano też sporo inwestycji drogowych czy w infrastrukturę sportową.

Dochody budżetu kształtują się na poziomie 157.171.433,66 tys. zł. Wydatki natomiast wynoszą 182.335.172,80 zł. Gmina planuje zaciągnąć też kredyt w kwocie 13 mln zł. Deficyt budżetu w wysokości 25.163.739,14 zł ma zostać pokryty z wolnych środków w wysokości 18.063.582,14 zł oraz środków z kredytu w wysokości 7,1 mln zł. Pozostała część pożyczki przeznaczona będzie na realizację zadań inwestycyjnych.

- Budżet na 2017 rok jest kumulacją zadań, projektów i programów, które przygotowywaliśmy od początku tej kadencji. To praca nie tylko wszystkich wydziałów urzędu, ale też członków rady, którzy od początku dawali nam, jako urzędowi możliwości funkcjonowania w taki sposób, by przygotować się do tego. Zmieniła się zasada finansowania ze środków unijnych, to rozdanie jest inne od poprzednich. Musimy wydać środki finansowe własne, by otrzymać refundację zadań, które zostały zrealizowane. Ten budżet został przygotowany bardzo rozważnie - informował burmistrz Mieczysław Gołuński.

Jak podkreślał szef kartuskiego magistratu, w przeciągu ostatnich dwóch lat ze środków zewnętrznych udało się pozyskać ogółem 54.200.000 zł.

- Takich środków w ostatnim czasie, a nawet tak długo, jak funkcjonuje gmina Kartuzy, dotąd nie było. To potężne pieniądze, dzięki którym już część zadań realizujemy - dodał.

- Wszystkie działania minionych dwóch lat realizowaliśmy bardzo rozważnie i rozsądnie, w taki sposób, by zapewnić gminie stabilizację finansową i możliwość zaciągania zobowiązań na największe zadania inwestycyjne, których realizacja zaczyna się w tym roku. Nie zaciągaliśmy żadnych nowych kredytów - podkreślał.

Jak poinformował, na początku kadencji zadłużenie wynosiło ok. 52 proc. tj. 53 mln zł. Do końca 2016 roku kwotę tę zmniejszono do 41 mln zł, co obecnie stanowi 29 proc. Tak duży spadek procentowy jest spowodowany wzrostem dochodów głównie dzięki środkom z programu 500+. Prognozowane zadłużenie na koniec 2017 roku ma wynieść około 49 mln złotych.

Wśród najważniejszych inwestycji, które będą realizowane w 2017 roku wymienić można m.in. rozpoczęcie budowy węzła integracyjnego w Kartuzach i rewitalizacji centrum Kartuz (4,6 mln zł), sieci kanalizacyjnej w Mezowie, Dzierżążnie, Kaliskach i Kiełpinie (1 mln zł), przebudowę stadionu miejskiego (1,2 mln zł), modernizacja basenu (500 tys. zł). W tym roku zaplanowano też sporo inwestycji drogowych m.in. przebudowę ul. Gdańskiej w Kartuzach (1 mln zł), budowę drogi Sitno-Borowo (1 mln zł), przebudowa ul. Chmieleńskiej z infrastrukturą (1,9 mln zł), sporo zadań drogowych zrealizowanych zostanie także w mniejszych miejscowościach.

Głosowaniu nad budżetem towarzyszyła burzliwa dyskusja - radni wnieśli do projektu uchwały kilka poprawek m.in. zmniejszyli sumę środków przeznaczoną na budowę skateparku z 500 tys. zł do 50 tys. zł. Resztę tej kwoty przeznaczyli m.in. na budowę boiska w Dzierżążnie i parkingu przy szkole (łącznie 350 tys. zł), natomiast 100 tys. zł na inwestycje drogowe.

Budżet przyjęto jednogłośnie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.