Kartuzy. Piłsudczycy podsumowali rok i omówili plany na kolejny

czwartek, 26 stycznia 2017 r., 15:13
fot. nadesłane

Mianowanie na stopnie związkowe, omówienie planów na rok 2017 i podsumowanie przedsięwzięć minionego roku - tak wyglądało styczniowe spotkanie członków Związku Piłsudczyków RP, Oddziału Kaszubsko-Pomorskiego w Kartuzach.

Kartuski oddział związku powołano 15 września 2016 roku. od tego czasu bardzo prężnie się rozwija. Jego członkowie przez ostatnie kilka miesięcy podjęli sporo ciekawych inicjatyw. Dzięki staraniom piłsudczyków rozpoczęto działania w kierunku budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Kartuzach oraz nadania imienia 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, parkowi przy poczcie w Kartuzach, w którym docelowo stanie pomnik. Uruchomiono zajęcia w ramach Szkolenia Wojskowego Związku Piłsudczyków RP - odbyły się już cztery spotkania praktyczne (strzelectwo) i teoretyczne.

Z inicjatywy związku zorganizowano świąteczną zbiórkę żywności w ramach ogólnopolskiej akcji "Rodacy Bohaterom" dla Polaków na Kresach Wschodnich II RP. Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Kazimierza upamiętniono 5 grudnia 149 rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podsumowania działań w imieniu Zarządu Oddziału dokonał prezes zarządu oddziału - Tomasz Kocent, major związku, który oprócz tego podziękował osobiście za pomoc i wkład w poszczególne działania oddziału - por. ZP RP Bartłomiejowi Kalkowskiemu, naczelnikowi OSP Dzierżążno za pomoc okazaną przy organizacji zajęć w ramach Szkolenia Wojskowego ZP RP, Szwadronowi Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, oddziałowi w Wieżycy oraz Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej - I Kartuskiej Drużynie Ostoja - za pomoc przy zbiórce żywności dla Polaków na Kresach. Zaangażowanym prezes wręczył pisemne podziękowania. Specjalne podziękowania za pomoc w zbiórce żywności skierował też do gospodarza wydarzenia proboszcza parafii p.w. Św Kazimierza w Kartuzach, ks. kan. dr Ryszarda Różyckiego i za dodatkowe wsparcie - do proboszcza parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Kiełpinie, księdza proboszcza dr Arkadiusza Okroja.

- Przy tej okazji jeszcze raz dziękujemy za okazywaną pomoc i wsparcie w naszych inicjatywach władzom Kartuz, a w szczególności burmistrzowi Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu - dodaje Tomasz Kocent.

Gośćmi spotkania byli także koledzy ze Stowarzyszenia Miłośników Historii T.O.W. Gryfa Pomorskiego "CIS" Męcikał spod Chojnic, z których wielu jest jednocześnie członkami Oddziału Kaszubsko-Pomorskiego ZP RP.

Podczas spotkania omówiono także plany na przyszłość. W najbliższym czasie kartuscy piłsudczycy planują kontynuować działania zmierzające do wybudowania pomnika marszałka i prowadzić szkolenia wojskowe. Przedstawiciele zarządu udadzą się też do Kościerzyny na uroczystości z okazji 97. rocznicy wkroczenia wojsk polskich do tego miasta. W planach jest też włączenie się w obchody III Kartuskich Dni Żołnierzy Wyklętych, organizowanych po raz kolejny przez Kazimierza Sochę-Borzestowkiego wiceprezesa zarządu oddziału Kaszubsko-Pomorskiego ZP RP, z okazji przypadającego 1 marca, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Związek zajmie się m.in. organizacją biegu Żołnierzy Wyklętych w Kiełpinie. Przed Wielkanocą członkowie związku chcą zorganizować kolejną zbiórkę żywności.

- W niedługim czasie ma się sfinalizować także kwestia dorocznej lokalnej, nagrody związku dla zasłużonych w krzewieniu postaw patriotycznych. W niedalekiej przyszłości ruszy przygotowywana przez sierż. ZP RP Marka Wiśniewskiego, strona internetowa oddziału - informuje Tomasz Kocent.

Ważnym elementem zebrania były mianowania na stopnie związkowe oraz wręczenie legitymacji i znaczków. Patenty oficerskie otrzymali: Kamil Mieloszyk na stopień porucznika oraz Mirosław Paczoska na stopień podporucznika. Wręczono też kilkanaście aktów mianowania na stopnie w korpusie podoficerskim i szeregowych. Na koniec wręczono członkom legitymacje i znaczki związkowe, które poprzedziło uroczyste odczytanie deklaracji programowej związku.

Salę na spotkanie udostępnił Kazimierz Socha-Borzestowski.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.