Choroba Hashimoto - czym jest i jak sobie pomóc żywieniem?

niedziela, 29 stycznia 2017 r., 12:27
fot. nadesłane

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Wzrost zachorowalności w naszym społeczeństwie powoduje zwiększone zainteresowanie środowisk naukowych tą przypadłością. Niestety brak standardów leczenia żywieniowego opracowanych przez renomowane towarzystwa naukowe powoduje propagowanie terapii alternatywnych, często niebezpiecznych dla zdrowia.

Przebieg i leczenie choroby

Skutkiem choroby Hashimoto jest zmniejszenie produkcji hormonów tarczycowych, co objawia się nadmierną sennością, zaburzeniami pamięci, ciągłym uczuciem zimna, zaburzeniami miesiączkowania. Obecnie nie ma środków, które eliminują przyczynę choroby. Leczenie polega na codziennym przyjmowaniu brakujących hormonów do końca życia. Takie postępowanie przywraca zdrowie i dobre samopoczucie.

Nadinterpretacje
Diagnostykę prowadzi lekarz endokrynolog i jest ona oparta na badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Ponieważ hormony tarczycy wpływają m.in. na metabolizm, w związku z tym modne stało się doszukiwanie zaburzeń hormonalnych u osób z nadwagą czy otyłością. Takie postępowanie może prowadzić do nad-rozpoznawalności choroby i bezzasadnego leczenia osób zdrowych. Nie warto więc "zwalać winy" na hormony, lecz mimo wszystko wprowadzić zmiany w stylu życia i po prostu zadbać o siebie.

Leczenie żywieniem
Mimo braku wytycznych, możemy posiłkować się wskazówkami dotyczącymi suplementacji i roli aktywności fizycznej w tej chorobie. Zmiana stylu życia i odpowiednia dieta może pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia, ale nie doprowadzi do całkowitego wyleczenia. Głównym założeniem terapii żywieniowej, którą indywidualnie prowadzi dietetyk, jest eliminacja skutków choroby, tj. redukcja masy ciała w nadwadze/otyłości, wyrównanie niedoborów witamin i minerałów a także pobudzenie perystaltyki w zaparciach.

Suplementacja
Ważnymi czynnikami żywieniowymi powiązanymi z produkcją hormonów tarczycy są jod, selen i witamina D - trzeba zadbać o ich odpowiednią zawartość w diecie. Nie należy jednak od razu wdrażać suplementacji wszystkich tych składników, gdyż w przypadku jodu problemem może być jego nadmiar w diecie (duże spożycie soli). Nie każda osoba może tez suplementować selen ze względu na przyjmowane leki.

Witamina D natomiast jest tym składnikiem, który przyjmować może każdy mieszkaniec Polski w miesiącach od października do końca marca. Odgrywa ona rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie jej na optymalnym poziomie w chorobie Hashimoto. Dawki witaminy D wahają się od 400 do 4000 j.m. w zależności od stanu fizjologicznego pacjenta.

Bezpiecznym postępowaniem jest oszacowanie dziennego spożycia ww. składników wraz z pożywieniem i dostosowanie dawki suplementacyjnej do potrzeb danej osoby.

Konkretne wskazówki dla osób chorych
-spożywaj dużo warzyw i owoców, zawierają one wachlarz substancji o działaniu przeciw-zapalnym
-stosuj zioła i przyprawy takie jak cynamon, imbir, kurkuma, goździki, tymianek, rozmaryn jako zamiennik soli
-jeśli nie służą ci pewne pokarmy, spróbuj odstawić je i wprowadzić ponownie za jakiś czas. Zaobserwuj, czy niedogodności ciągle towarzyszą ci po spożyciu danego produktu
- latem wystawiaj swoją skórę na słońce przynajmniej 15 minut dziennie (bez kremu z filtrem). Tak pozyskasz witaminę D w sezonie
- regularnie przyjmuj przepisane ci leki, najlepiej na czczo, minimum 30 minut przed posiłkiem i 2 godziny przed wypiciem kawy (istotnie obniża ona wchłanianie leku)
-wprowadź regularny wysiłek fizyczny. Już 30 minut ruchu dziennie pomoże ci utrzymać należną masę ciała i poprawi samopoczucie

Artykuł został opracowany przez dietetyka Amelię Świsłowską z Poradni Dietetycznej Lubczyk.

Poradnia ewoluuje i wprowadza wizyty internetowe, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Zapraszamy na konsultacje!

Poradnia Dietetyczna Lubczyk
Tel 882-003-762
Borkowo, ul. Karlikowska 44

www.poradnialubczyk.pl

Odwiedź profil poradni Lubczyk na facebooku

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.