Stężyca. Skorygowali sieć szkół w związku z reformą oświaty

wtorek, 31 stycznia 2017 r., 12:18
fot. AL

W związku z reformą oświaty, której głównym założeniem jest likwidacja gimnazjów i wprowadzenie ośmioletniego cyklu nauczania w szkołach podstawowych, samorządy muszą ustalić plan nowej sieci swoich placówek oświatowych. W gminie Stężyca zmiana prawa oświatowego nie spowoduje większych zmian w systemie działania szkół. Zespoły kształcenia i wychowania, w skład których wchodziły dotychczas szkoły podstawowe i gimnazja, zostaną przekształcone w ośmioklasowe szkoły podstawowe.

- W naszej gminie wszystko pozostaje tak, jak dotychczas. Sieć szkół nie ulegnie zmianie - podkreśla wójt gminy Stężyca, Tomasz Brzoskowski.

Na terenie gminy działa pięć zespołów kształcenia i wychowania - w Stężycy, Kamienicy Szlacheckiej, Klukowej Hucie, Szymbarku i Gołubiu. Obecnie w ich skład wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Od 1 września 2017 roku będą funkcjonowały tam przedszkola i ośmioklasowe szkoły podstawowy.

- Przez najbliższe dwa lata my, jako samorząd, nie będziemy mieli problemu z systemem oświaty. Problem pojawi się jednak 1 września 2019 roku, kiedy odejdzie trzecia klasa gimnazjum, tj. około 200 dzieci i 442 godziny lekcyjne, a co za tym idzie zmniejszy się subwencja. W naszym przypadku jest to kwota około 1,5 mln zł - zaznacza wójt Tomasz Brzoskowski.

- To nie jest tak, jak się mówi w telewizji, że powstanie pięć tysięcy miejsc pracy. Nie wiem, co miała na myśli pani minister, może mówiła o szkołach ponadgimnazjalnych. W przypadku nas - gmin, od września 2019 roku pojawi się problem. Zobaczymy, jakie propozycje przedstawi ministerstwo, aby ten problem rozwiązać - podsumowuje.

Plan nowej sieci szkół radni przyjęli jednogłośnie. Teraz zaopiniować musi go także kuratorium oświaty.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.