Kartuzy. Burmistrz o tym, jak będzie wyglądał nowy dworzec i teren wokół niego

piątek, 3 lutego 2017 r., 16:01
fot. MD-Z

Powstający w Kartuzach nowy dworzec będzie obsługiwać zarówno pasażerów PKM, jak i autobusów. Te będą się zatrzymywać na nowych miejscach postojowych, które będą znajdować się przy dworcu PKM. O tym, jak będzie wyglądał nowoczesny węzeł integracyjny mówił burmistrz Mieczysław Gołuński na spotkaniu z przedstawicielami mediów.

Rozpoczęły prace w związku z budową dworca i węzła integracyjnego w Kartuzach. Wartość projektu to około 26 milionów złotych, jego dofinansowanie ma wynieść ok. 63 proc. tej sumy.

W ramach projektu prócz nowego dworca, powstanie też m.in. 8 km ścieżek rowerowych i zmodernizowana zostanie ul. Kolejowa. Budowa dworca ma być dofinansowana z dwóch źródeł - prócz dotacji na węzeł, także z funduszy pozyskanych na rewitalizację centrum Kartuz, gdyż na pierwszym piętrze dworca znajdować się będzie miejska biblioteka. Dworzec ma obsługiwać zarówno pasażerów PKM jak i tych podróżujących autobusami.

- Całą komunikację, transport publiczny służący mieszkańcom chcemy skupić w jednym miejscu. Wszystko ma być scalone przy dworcu, z którego mają korzystać zarówno pasażerowie PKM, jak i ci podróżujący autobusami. W pobliżu będzie też postój taksówek i stojaki z rowerami metropolitalnymi, z których bezpłatnie będzie można korzystać - mówił burmistrz Mieczysław Gołuński.

Gmina jest na etapie opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego obszaru od budynku dworca kolejowego do końca parkingu, znajdującego się po prawej stronie kompleksu.

- Parking gmina dzierżawi od PKP, płacąc co pewien czas określone sumy za jego użytkowanie. Dążymy do tego, by przejąć ten teren, tak by inwestować publiczne pieniądze we własność gminy. PKP może nam przekazać ten teren nieodpłatnie, tylko jeśli będzie on mógł służyć transportowi publicznemu, dlatego też chcemy tam stworzyć miejsca dla autobusów. Parking nie jest zaliczany do tej kategorii. Gmina nie ma obowiązku tworzyć parkingów, robimy to by zachować w mieście ład i porządek - wyjaśnia burmistrz.

Zgodnie z planami budynek, który pełnił funkcję rampy rozładunkowej, gdzie kiedyś znajdowała się też restauracja, ma zostać wyburzony. W jego miejsce mają powstać miejsca dla autobusów. Autobusy za wjazd na przystanek będą uiszczać urzędowi określoną opłatę.

- Mają to być miejsca, z których autobusy będą zabierać podróżujących. Nie planujemy tam budowy żadnego budynku. Cały transport publiczny ma obsługiwać dworzec integracyjny. Tam w kasach pasażerowie zakupią zarówno bilety kolejowe, jak i autobusowe. Będzie tam też poczekalnia i pomieszczenia socjalne. To rozwiązanie może dać też możliwość funkcjonowania wolnego rynku transportowego, gdyż każdy przewoźnik będzie mógł korzystać z tego dworca - informuje Mieczysław Gołuński.

Przy węźle integracyjnym powstać ma pięć przystanków autobusowych, które mają obsługiwać wszystkich przewoźników, również prywatnych.

- Obowiązkiem gminy wynikającym z ustawy o transporcie publicznym jest zapewnienie mieszkańcom zapewnienie miejsc do wsiadania do autobusów. To nie jest obowiązek przewoźnika tylko gminy. Ta musi wskazać przewoźnikowi miejsca, w których może się zatrzymywać - informował burmistrz.

Parking, który obecnie znajduje się przy ul. Kolejowej ( na przeciwko CH Kaszebe), zostanie pomniejszony o około 8-10 miejsc, jednak powiększony zostanie ten po drugiej stronie kompleksu budynków dworca.

- Te miejsca, które zabierzemy z jednej strony, zyskamy w miejscu, gdzie obecnie znajdują się szalety. Ten budynek zostanie rozebrany. Około trzydziestu miejsc planujemy utworzyć także na gminnej działce w okolicach dawnego budynku policji - mówił burmistrz.

Parking przy dworcu ma docelowo być przeznaczony dla osób, które następnie będą przesiadać się do PKM. Gmina planuje przebudować dwa parkingi przy ul. Majkowskiego i ten przy ul. Wzgórze Wolności. Na drugim z nich powstać ma do 120 miejsc postojowych, zatoczka autobusowa i miejsca na rowerowy.

Kartuski samorząd ma w planach także wygospodarowanie miejsca na dłuższy postój autobusów, gdzie czekać będą mogli kierowcy mający przerwę w trasie. Te mają zostać wydzielone na terenie, gdzie obecnie znajdują się bocznica z miejscem na rozładunek towarów sypkich itp. PKP rozładunek ma przenieść na drugą stronę torów.

W przyszłości samorząd planuje również planach jest też, przejąć teren gdzie znajduje się obrotnica kolejowa. Tam utworzone miałoby zostać muzeum transportu, przeniesiona tam zostanie także zabytkowa lokomotywa.

W związku z pracami, gdy poprawią się warunki atmosferyczne, ulica Kolejowa zostanie zamknięta na okres dwóch, trzech miesięcy na odcinku od ul. Dworcowej do ul. 3 Maja. O zmianach w organizacji ruchu poinformujemy.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.