Kartuzy. Uczcili 97. rocznicę powrotu Kaszub do Polski

niedziela, 5 lutego 2017 r., 14:41
fot. MD-Z

Przedstawiciele kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, członkowie Związku Piłsudczyków, burmistrz oraz kilko mieszkańców Kartuz wzięło udział w tegorocznych obchodach 97. rocznicy powrotu Kaszub Środkowych do Macierzy.

W Kartuzach już od trzech lat organizowane są obchody rocznicy powrotu Kaszub Środkowych do Polski. Tegoroczne obchody miały skromniejszą oprawę niż poprzednie. Rozpoczęto je od mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Kazimierza. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie złożono kwiaty. Kilka słów do zebranych skierował też burmistrz - Mieczysław Grzegorz Gołuński.

- Za trzy lata będziemy obchodzić jubileusz stulecia powrotu Kaszub do Macierzy i na tę rocznicę chcemy przygotować dużą uroczystość. Każdy rocznica przywrócenia Kaszub i Pomorza jest jednak ważna i warta upamiętnienia, dlatego dziś się tu spotykamy. Przy tej okazji warto powiedzieć, że park na przeciwko zyska imię 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. To inicjatywa przedstawicieli związku piłsudczyków. Powstał także komitet budowy pomnika marszałka Piłsudskiego, który stanąć ma w parku im. Pułku - poinformował burmistrz Mieczysław Gołuński.

8 lutego 1920 roku do Kartuz wkroczyły wojska generała Hallera. Kaszuby wówczas zostały włączone do niepodległej od 1918 roku Polski. Ziemie te przywrócono ojczyźnie na mocy traktatu wersalskiego. Walczyli o to wybitni kaszubscy działacze - Antoni Abraham z Północnych Kaszub i Tomasz Rogala z Kaszub Południowych, którzy udali się w tej na konferencję pokojową do Paryża.

W akcji przejęcia Pomorza Gdańskiego uczestniczyli żołnierze Frontu Pomorskiego pod wodzą generała Józefa Hallera. Rozpoczęli od Torunia, do którego wkroczyli 18 stycznia 1920 roku, a następnie wyzwalali - miasta nadwiślańskie, Kociewie i Kaszuby. I Pułk Ułanów Krechowieckich, jeden z oddziałów "błękitnej armii" gen. Hallera wkroczył do Kartuz od strony Ręboszewa, dokładnie 8 lutego 1920 roku. Żołnierzy entuzjastycznie witano na rynku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.