KGW Sławki - w gminie Somonino powstało nowe koło gospodyń wiejskich

wtorek, 7 lutego 2017 r., 12:51
fot. nadesłane/Izabela Itrich-Hopa

Chcą się integrować i działać na rzecz lokalnej społeczności - w Sławkach kilka dni temu założono nowe koło gospodyń wiejskich. To pierwsza tego typu organizacja działająca obecnie w gminie Somonino. W pierwszym spotkaniu wzięły udział 22 panie, jednak jak podkreśla prezes koła - Izabela Itrich-Hopa, kolejne osoby wciąż mogą się zgłaszać.

- W naszej gminie obecnie nie istnieje żadne koło gospodyń, a potrzeba integracji jest duża. Wszystko zaczęło się od tego, że ośrodek doradztwa rolniczego zgłosił się do naszego sołtysa Mateusza Adamczyka z propozycją, by w Sławkach takie koło założyć. Od dawna nosiliśmy się z pomysłem, by coś w naszej wsi zorganizować, okazało się, że jest sporo chętnych i tak zaczęłyśmy działać - mówi Izabela Itrich-Hopa, przewodnicząca koła.

Pierwsze spotkanie odbyło się 2 lutego. Zorganizowano je, dzięki uprzejmości Izabeli i Janusza Bystron, na terenie ich posesji - w Rybaczówce. Jak zadeklarowali gospodarze może to być stałe miejsce spotkań KGW w Sławkach. W pierwszym zebraniu uczestniczyli Piotr Hałuszczak - Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Pani Monika Czajka - pracownik Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kartuzach.

- Tradycja istnienia Koła Gospodyń Wiejskich sięga aż stu pięćdziesięciu lat wstecz. W roku 2016 obchodzony był jubileusz istnienia KGW. W latach 80-tych, w dzisiejszym województwie pomorskim, było zarejestrowanych tysiąc dwadzieścia kół, z kolei na dzień zarejestrowanych jest jedynie pięćset trzydzieści - mówił Piotr Hałuszczak podczas spotkania.

W pierwszym spotkaniu wzięły udział 22 panie w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i pasjach. Połączyła je chęć działania i zrobienia czegoś dobrego dla swojej wsi.

- Chciałybyśmy być nowoczesnym kołem, integrującym mieszkańców naszej wsi. Na pewno będziemy chciały organizować różnego rodzaju wspólne wycieczki do teatru, do kina czy wyprawy rowerowe. Mamy wiele pomysłów, ale dopiero zaczynamy, więc jeszcze wszystko przed nami - mówi pani Izabela.

Kolejne spotkanie gospodyń ze Sławek zaplanowano na 10 lutego na godz. 18.30 w Rybaczówce.

- Wszystkich, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w pierwszym spotkaniu, a chcieliby się przyłączyć - serdecznie zapraszamy im będzie nas więcej, tym więcej wspólnie będziemy mogły zrobić dobrego. Dopiero zaczynamy, jesteśmy otwarte na wszelkie ciekawe inicjatywy. Członkostwo w takiej organizacji to doskonała okazja, by poznać nowe osoby, ale też oderwać się od codzienności i stworzyć coś nowego dla siebie i innych - podkreśla przewodnicząca koła.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.