Dzień Jedności Kaszubów 2017 - znamy gospodarza tegorocznych obchodów

środa, 8 lutego 2017 r., 10:22

W tym roku gospodarzem Dnia Jedności Kaszubów będzie gmina Chmielno. Tam już 19 marca przybędą tłumy mieszkańców regionu, by integrować się, radować i podjąć kolejną próbę pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach.

Dzień Jedności Kaszubów to jedno z dwóch największych kaszubskich świąt. Upamiętnia pojawienie się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku. Księcia Szczecińskiego określono tam mianem "księcia Kaszub". Co roku gospodarzem imprezy jest inna miejscowość. Tym razem uroczystości odbędą się w Chmielnie.

Obchody rozpocznie uroczysta msza św. o godz. 11 w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Chmielnie. Po niej uczestnicy obchodów przemaszerują do Zespołu Szkół w Chmielnie.

Oficjalne otwarcie Dnia Jedności Kaszubów nastąpi o godz. 13. Tymczasem już od godz. 11 rejestrować się będą mogli uczestnicy bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Bicie rekordu Polski pod batutą Pawła Nowaka zaplanowano na godz. 15. Warto dodać, że nowy rekord ustanowiono w ubiegłym roku podczas obchodów Dnia Jedności w Bojanie. Wówczas jednocześnie zagrało 372 akordeonistów.

Obchodom towarzyszyć będą też występy artystyczne, wystawa akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka, stoiska twórców ludowych i stoiska promocyjne, będzie też możliwość skosztowania specjałów kuchni kaszubskiej.

Tradycyjnie obchodom towarzyszyć będzie też turniej gry w Baśkę. Rejestracja zawodników rozpocznie się o godz. 12, a turniej o godz. 13 i potrwa do 16.

MD-Z


Nie ma jeszcze żadnych opinii do tego artykułu. Masz szansę skomentować go jako pierwszy.