Sulęczyno. Nowy plan sieci szkół po reformie oświaty

środa, 8 lutego 2017 r., 13:20
fot. archiwum

Pięć ośmioklasowych szkół podstawowych będzie funkcjonowało w gminie Sulęczyno od 1 września tego roku - tak ma wyglądać plan nowej sieci szkół. Sulęczyński samorząd ma zatwierdzić go na piątkowej sesji nadzwyczajnej, następnie zostanie on przesłany do zaopiniowania kuratorium oświaty.

Na terenie gminy Sulęczyno działają obecnie trzy szkoły podstawowe - w Borku, w Węsiorach i Podjazach oraz dwa zespoły szkół w Mściszewicach i w Sulęczynie. Liczba uczniów w sulęczyńskich szkołach podstawowych sięga od 37 do 49 uczniów.

W związku z reformą systemu oświaty, której główne założenia to likwidacja gimnazjów i przywrócenie ośmioletnich szkół podstawowych, samorządy muszą przyjąć nowe plany sieci szkół.

- W naszej gminie nie będzie dużych zmian, po konsultacjach z mieszkańcami, które prowadziliśmy podczas zebrań wiejskich, zdecydowaliśmy, że wszystkie szkoły będą funkcjonować jako ośmioklasowe. Taka jest wola rodziców - informuje wójt Bernard Grucza.

Od 1 września na terenie gminy funkcjonować będzie pięć szkół podstawowych. O ile szkoły w Sulęczynie i Mściszewicach to duże placówki, które będą w stanie pomieścić wszystkich uczniów (w Mściszewicach trwa rozbudowa zespołu), o tyle w budynkach szkół w Borku, Podjazach i Węsiorach może być problem, choć jak zaznacza wójt uda się go rozwiązać.

- Dyrektorzy zapewniają, że uczniowie się pomieszczą, choć dziś trudno powiedzieć, czy w przypadku starszych klas nie wprowadzona zostanie zmianowość. Na pewno będziemy musieli dostosować szkoły do nowej reformy, jednak dziś trudno mówić, jakie będą to koszty. Szkoła Podstawowa w Węsiorach zostanie rozbudowana o stołówkę, kuchnię i przedszkole. Na ten cel udało się pozyskać rządowe dofinansowanie. Szkoła w Podjazach zostanie steromodernizowana - informuje wójt.

Nowa sieć ma funkcjonować przez pierwsze dwa lata - do 1 września 2019 roku.

- Po tym okresie przejściowym zobaczymy, jak to wszystko będzie funkcjonować, jeśli koszty będą zbyt duże bądź władze oświatowe zalecą inaczej, niewykluczone, że w mniejszych szkołach będą się uczyć młodsze dzieci, a starsze będą dowożone do Sulęczyna - dodaje wójt.

W związku z likwidacją gimnazjów, w gminie ubędzie jeden rocznik uczniów, a co za tym idzie pomniejszona zostanie subwencja oświatowa. W gminie Sulęczyno wpływy z tego tytułu mogą zmniejszyć się o ok. ćwierć miliona złotych.

Radni przyjmą nowy plan szkół na sesji nadzwyczajnej, która odbędzie się w piątek. Jeśli zostanie on przegłosowany, urząd prześle go do zaopiniowania kuratorium.


MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.