Jeździmy za szybko? Nadmierna prędkość głównym zagrożeniem w Kartuskiem

poniedziałek, 13 lutego 2017 r., 11:14

Przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, czy zła organizacja ruchu - między innymi takie zagrożenia zgłosili mieszkańcy powiatu kartuskiego w ramach działającej od 1 lipca Krajowej Mapy Zagrożeń. Do tej pory kartuska policja weryfikowała już ponad pół tysiąca zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem, które ma służyć rzetelnemu, czytelnemu zidentyfikowaniu oraz przedstawieniu skali i rodzaju zagrożeń społecznościom lokalnym oraz instytucjom współodpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Od początku trwania tegoż programu na obszarze powiatu kartuskiego zgłoszono 511 zagrożeń, z czego 132 zostały potwierdzone.

- Głównym zagrożeniem jest przede wszystkim przekraczanie dozwolonej prędkości. Ponadto niejednokrotnie potwierdzone zgłoszenia dotyczą nieprawidłowego parkowania, złej organizacji ruchu bądź też nieprawidłowego oznakowania drogi - wymienia oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, Jarosława Krefta.

Na weryfikację zgłoszeń policjanci mają pięć dni. W tym czasie dwukrotnie sprawdzają, czy dane zagrożenie rzeczywiście występuje. Czasami zdarza się, że mieszkańcy kilkukrotnie zaznaczają na mapie dane zagrożenie, choć problemu nie ma. Taka sytuacja ma miejsce między innymi na ulicy Osiedlowej w Kiełpinie.

- Ludzie notorycznie zaznaczają w tym rejonie złą organizację ruchu bądź nieprawidłowe oznakowanie drogi. Zgłoszenie to zostało sprawdzone, ale niepotwierdzone. Wszystkie drogi w tym rejonie są utwardzone. Jeżeli zarządca uznał, że nie ma konieczności oznakowywania każdego z tych skrzyżowań, to po prostu obowiązuje tam zasada ruchu prawostronnego, gdyż jest to strefa skrzyżowań równoległych - podkreśla mł. asp. Jarosława Krefta.

W sumie kartuscy funkcjonariusze odnotowali 376 zgłoszeń, które nie zostały potwierdzone.

- Wynika to między innymi z tego, że ludzie czasami mylą założenia tej mapy. Założeniem jest wprowadzanie takich zagrożeń, które występują notorycznie i się powtarzają, a nie takich, które występują tu i teraz. Dyżurny nie obserwuje tej mapy, by od razu wysłać tam patrol. Jeśli dane zagrożenie wymaga natychmiastowej interwencji, to powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy - zaznacza rzecznik kartuskiej policji.

Jak dodaje, zdarzają się też sytuacje, w którym internauci zaznaczają na mapie nieprawdopodobne zdarzenia lub takie, które nie są ani wykroczeniem ani przestępstwem. Wśród absurdalnych zgłoszeń można wymienić kłusownictwo w skupie dziczyzny, przekroczenie prędkości na prywatnej posesji, spożywanie alkoholu na prywatnej posesji, rajdy samochodowe na cyplu jeziora, czy bezdomność lub zażywanie środków odurzających na środku jeziora.

Funkcjonariusze zachęcają do rozsądnego korzystania z mapy zagrożeń. Jak to uczynić? Wystarczy, że wejdziesz w ten link. Wybierz interesujący Cię region, a potem oznaczysz jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.